Trwa ładowanie...

Nawet 3 tys. zł kary za niezłożenie deklaracji VAT w terminie

Dzisiaj jest ostatni dzień na złożenie deklaracji VAT. Spóźnialskim grozi kara. W skrajnym wypadku może wynieść nawet 2772 zł.
Share
Nawet 3 tys. zł kary za niezłożenie deklaracji VAT w terminie
Źródło: Jupiterimages
d4gdkds

Podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku VAT muszą pamiętać o składaniu w terminie deklaracji podatkowych. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przez Internet albo wysłać listem poleconym. Podatek VAT można rozliczać w terminach miesięcznych i kwartalnych. Deklaracje za okresy miesięczne należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca, a deklaracje za okresy kwartalne do 25 dnia następnego miesiąca po kwartale, którego dotyczy rozliczenie.

*Sprzedaży nie było, ale deklaracja musi być *

Podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności podlegających opodatkowaniu, są także zobowiązani do złożenia deklaracji a zatem deklaracje trzeba składać nawet gdy nie było żadnej sprzedaży i zakupów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy 25. dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia miesięcznej deklaracji VAT-7 przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

d4gdkds

Dla spóźnialskich mandat

Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Należy podkreślić, że za nieterminowe złożenie deklaracji VAT, podatnicy są najczęściej karani grzywną w postaci mandatu karnego, którego wysokość nie przekracza dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 1386zł (zatem maksymalny mandat może wynieść 2772 zł). Ponadto od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 12,5% w skali roku.

*Jak kary uniknąć? *

Istnieje sposób na uniknięcie mandatu. W tym celu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o niezłożeniu deklaracji w terminie i wyjaśnić powód zwłoki (art.16 § 1 KKS). Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, gdy organ podatkowy wysłał już podatnikowi wezwanie do złożenia zeznania. Najczęściej następuje to po upływie około dwóch tygodni.

Jerzy Toczyński
Analityk TAX CARE

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej wypełnij formularz >>

d4gdkds

Podziel się opinią

Share
d4gdkds
d4gdkds