Trwa ładowanie...

Nawet 5 tys. złotych kary za wyrzucenie papierka w miejscu publicznym

Od 300 złotych do 5 tys. złotych ma wynosić przedział kary za śmiecenie w miejscach publicznych. Ministerstwo Klimatu chce skuteczniej walczyć z osobami, które zaśmiecają przestrzenie wspólne i przygotowało nowelizację przepisów.
Share
Nawet 5 tys. złotych zapłaci osoba, która wyrzuci papierek.
Nawet 5 tys. złotych zapłaci osoba, która wyrzuci papierek.Źródło: Unsplash.com, Fot: Denisse Leon
d1kws6z

Resort klimatu przygotował nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a jej zapisy omawia szczegółowo "Dziennik Gazeta Prawna". Nowela zmieni nie tylko wysokość kary, ale także sposób jej nakładania.

Dotychczas mandat, jaki groził za wyrzucenie śmieci w miejscu publicznym, wynosił 500 złotych. Nakładali go m.in. policjanci lub strażnicy miejscy. Karali przede wszystkim za wyrzucenie: jednorazowej maseczki, papierków, czy niedopałka papierosa.

Po zmianach strażnicy, którzy przyłapią osobę śmiecącą, skierują do sądu wnioski o wymierzenie grzywny. A za śmiecenie w miejscach publicznych kara wyniesie od 300 złotych do nawet 5 tys. złotych.

d1kws6z

Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Pieniądze z wymierzanych kar mają wspomóc budżety gmin. Przekazane środki mają pomóc "zmniejszyć koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi" - czytamy w "DGP".

Sprawdź: Za wycieraczką mandat, na szybie śnieg, a za nią... abonament. Urzędnicy mówią, że kontrolerzy nie są od odśnieżania

To kolejne informacje wypływające z resortu, który na dobre wypowiedział wojnę osobą zanieczyszczającym wspólne przestrzenie. Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy, że Ministerstwo Klimatu chce, by osobom, które będą narażać zdrowie ludzi poprzez wyrzucanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi, groziło do 25 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1kws6z

Podziel się opinią

Share
d1kws6z
d1kws6z