Trwa ładowanie...

Nawet 500 zł mandatu. Za wywieszenie prania na balkon można sporo zapłacić

Gdy temperatury za oknem są coraz wyższe, właściciele mieszkań z balkonami chętnie wywieszają swoje pranie na zewnątrz. Są tu jednak ważne ograniczenia. Lepiej przestrzegać zasad zapisanych w prawie, inaczej grozi nam mandat nawet do 500 zł.

Za nieodpowiednie wywieszenia prania na balkon można dostać 500 zł mandatuZa nieodpowiednie wywieszenia prania na balkon można dostać 500 zł mandatuŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2yrwc7
d2yrwc7

Mieszkańcy bloków muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami związanymi z posiadaniem balkonu. Okazuje się, że nawet na tej przestrzeni panują pewne zasady, których musimy przestrzegać. Wywieszanie prania, opalanie czy wystawianie ciężkich donic z kwiatami może skończyć się sporym mandatem. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wrzosy w ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, jak je sadzić, uprawiać i o czym pamiętać

Mandat 500 zł za niewłaściwe zawieszenie prania

W Polsce nie ma oficjalnego zakazu wywieszania prania na balkonie. Jednak trzeba się stosować do pewnych reguł. Jeśli je złamiemy, grozi nam 500 zł mandatu.

d2yrwc7

Jak podaje portal regiodom.pl według art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń, "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

 Oznacza to, że mandat możemy dostać w dwóch przypadkach:

  • gdy rozwieszone ubrania są tak mokre, że kapie z nich woda, która spływa na sąsiednie balkony,
  • gdy ubrania są rozwieszone poza balustradą. W takiej sytuacji ciężka i mokra odzież może przeciążyć suszarkę. Stanowi to zagrożenie dla mieszkańców, przechodniów lub zaparkowanych samochodów.
d2yrwc7

Jeśli pranie jest odpowiednio odwirowane, a suszarka jest bezpiecznie zamocowana, nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby umieścić pranie na balkonie.

Podpisy od sąsiadów 

Jeśli pranie sąsiada jest odpowiednio zawieszone, to nawet jeśli widok suszącej się bielizny, nam się nie podoba, niewiele możemy zrobić. Balkon to część wspólna mieszkania.

Upartym pozostaje zebranie podpisów od sąsiadów, którzy podzielają nasze oburzenie. Wniosek o wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z balkonu należy złożyć w spółdzielni lub u zarządcy wspólnoty mieszkaniowej - informuje regiodom.pl.

d2yrwc7

Wspólnota może wkroczyć

W przypadku niestosowania się przez sąsiadów do wprowadzonych zakazów, wspólnota może wykorzystać art. 16 Ustawy o własności lokali, który mówi o "możliwości żądania sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących egzekucji z nieruchomości". Jednak jest to tylko teoretyczna możliwość - dodaje regiodom.pl.

Opalanie na balkonie. Uważaj na mandat

Nie tylko za nieodpowiednie wywieszenie prania grozi mandat, ale również za niestosowne opalanie na balkonie. Jeśli opalamy się topless i jesteśmy wystawieni na widok publiczny możemy dostać mandat w wysokości 1500 zł. Jednak opalając się w stroju kąpielowym lub nie będąc widocznym publicznie, możemy korzystać z udogodnień balkonu i cieszyć się letnim relaksem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7