Trwa ładowanie...

Nawet 9 zł za godzinę parkowania w centrum miasta. Szykują spore podwyżki opłat

Opłaty za parkowanie w dużych miastach będą nawet trzykrotnie wyższe niż obecnie. Stawki nie były zmieniane od lat, ale teraz zabrał się za nie PiS.

Share
Nawet 9 zł za godzinę parkowania w centrum miasta. Szykują spore podwyżki opłat
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz / Źródło: PAP,Darek Delmanowicz
d4mnij5

Samorządy będą mogły samodzielne ustalać opłatę za parkowanie - informuje Ministerstwo Rozwoju, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o partnerstwie publicznym-prywatnym. Kierowcy będą też płacić za parking w weekendy. Oczywiście pod warunkiem, że o takich zmianach zdecydują samorządowcy.

Wprawdzie projekt nie zmienia minimalnych stawek opłat za parkowanie, ale wprowadza nowy rodzaj strefy płatnego parkowania, tzn. strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (chodzi o miasta powyżej 200 tys. mieszkańców). Dotyczy to między innymi Warszawy, Krakowa, Poznania czy Wrocławia. To w nich samorządy będą mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu. Limit ten nie był zmieniany od 14 lat.

Jak czytamy w projekcie, taka zmiana może być skutecznym narzędziem do walki ze smogiem czy korkami. Zwiększy też ilość miejsca dla pieszych i rowerów w centrach miast. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany te spodobały się także samorządowcom mniejszych miast, szczególnie turystycznych. One także domagają się takich praw. Swoje postulaty samorządowcy zgłosili podczas konsultacji publicznych dotyczących projektu – podaje "Rzeczpospolita".

d4mnij5

Podziel się opinią

Share
d4mnij5
d4mnij5