Trwa ładowanie...
bank
03-08-2010 11:10

NBP: banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych

W trzecim kwartale br. łagodzeniu niektórych elementów polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych towarzyszy zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych - wynika z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym".

NBP: banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnychŹródło: Jupiterimages
d43v438
d43v438

W drugim kwartale większość banków nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw. W ujęciu netto nastąpiło natomiast niewielkie zaostrzenie polityki kredytowej, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych firm. Relatywnie najsilniejsze zaostrzenie miało miejsce w przypadku kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W drugim kwartale widoczny był wzrost popytu na kredyt, za wyjątkiem kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw.

Około 40 proc. banków obniżyło marże pobierane na kredytach udzielanych przedsiębiorstwom. Obniżka nie dotyczyła kredytów obarczonych wyższym ryzykiem.

Głównym czynnikiem wpływającym na łagodzenie polityki kredytowej jest rosnąca presja konkurencyjna na rynku. Blisko 40 proc. banków uznało, że ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą uzasadnia łagodzenie polityki kredytowej.

d43v438

Banki zapowiadają w trzecim kwartale nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej względem dużych przedsiębiorstw. Złagodzenie ma być silniejsze w przypadku kredytów krótkoterminowych. W przypadku kredytów dla małych i średnich firm, banki zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej.

Jednocześnie banki spodziewają się w trzecim kwartale wzrostu popytu na kredyt, szczególnie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W drugim kwartale w ujęciu netto banki nieznacznie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Blisko 70 proc. banków zdecydowało się na obniżenie marż kredytowych.

Główną przyczyną łagodzenia polityki kredytowej była poprawa percepcji ryzyka związanego z przyszłą sytuacją na rynku mieszkaniowym i ogólną sytuacją gospodarczą.

d43v438

Natomiast banki, które zaostrzały politykę kredytową, uzasadniały ten krok głównie wzrostem udziału kredytów zagrożonych w swoich portfelach kredytowych.

Większość banków odczuła wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

W trzecim kwartale banki zamierzają zaostrzyć politykę kredytową, nie spodziewając się przy tym wyraźnych zmian popytu.

W drugim kwartale banki po raz kolejny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. Natomiast warunki udzielania kredytów nie uległy zmianie.

d43v438

Jak wynika z badania, wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych ma mniej korzystna ocena perspektyw sytuacji gospodarczej i możliwości realizacji wymaganych zabezpieczeń, a także materializacja ryzyka zakumulowanego w portfelach kredytowych banków.

Według banków, w drugim kwartale nastąpił wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne ze strony gospodarstw domowych. Najwięcej banków wskazało na wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

W trzecim kwartale banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie, przy wzroście popytu na kredyty konsumpcyjne.

d43v438
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v438

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj