Trwa ładowanie...
de9s1cm
de9s1cm

NBP będzie ulepszać instrumenty poprawiające płynność

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Witold Koziński zadeklarował, że bank centralny jest gotowy do ulepszania instrumentów poprawiających płynność na...
Share
de9s1cm

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Witold Koziński zadeklarował, że bank centralny jest gotowy do ulepszania instrumentów poprawiających płynność na rynku bankowym. Niewykluczone jest także, że dojdzie do kolejnej obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

"Będziemy je ulepszać (instrumenty poprawiające płynność na rynku bankowym - PAP), prawdopodobnie będą udoskonalane, niektóre z nich będą wydłużane" - powiedział dziennikarzom Koziński.

"Nowe propozycje musi zatwierdzić zarząd. Nie będą to zmiany przełomowe. Zostaną wprowadzone tak szybko, jak to tylko możliwe" - dodał.

de9s1cm

Pod koniec maja Koziński poinformował, że NBP może wprowadzić pożyczki dla banków pod zastaw części portfela kredytowego. Nie wykluczone jest także, że wydłuży operacje repo do roku, a nawet dwóch.

Koziński ocenił również, że możliwe jest dalsze obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej.

"Nie należy wykluczyć (dalszego obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej - PAP) prędzej czy później, ale to nie znaczy, że zaraz" - powiedział wiceprezes NBP.

"W ramach standaryzacji parametrów polityki pieniężnej stopa rezerwy obowiązkowej zostanie obniżona do 2 proc. czyli poziomu, który obowiązuje w EBC. Pozostaje kwestia w jakiej proporcji i w jakim czasie, co należy do kompetencji RPP" - dodał.

Na majowym posiedzeniu RPP obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej od 30 czerwca o 0,5 pkt proc. do 3,00 proc. (PAP)

jba/ bg/ ana/

de9s1cm

Podziel się opinią

Share
de9s1cm
de9s1cm