NBP: Firmy obawiają się zatrzymania poprawy sytuacji ekonomicznej w IV kw.
Warszawa, 16.10.2014 (ISBnews) - Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw w III kw. br. w dalszym ciągu się poprawiała, jednakże prognozy na IV kw. br. sugerują malejące prawdopodobieństwo utrzymania się tej pozytywnej tendencji, wynika ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej we wrześniu br. wśród 1460 firm.
16.10.2014 10:58
"Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw w III kw. br. w dalszym ciągu się poprawiała. Prognozy na IV kw. br. sugerują zaś malejące prawdopodobieństwo utrzymania się tej pozytywnej tendencji" - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2014 r. oraz prognoz na IV kw. 2014 r."
NBP zwraca uwagę, że pod koniec III kw. br., mimo komplikującej się sytuacji politycznej, gorszych odczytów koniunktury i sierpniowego spadku sprzedaży, ankietowane przedsiębiorstwa oceniły swoją kondycję lepiej niż w poprzednim kwartale.
Wskaźnik Bieżącej Oceny Sytuacji Ekonomicznej (BOSE) wzrósł o 4,5 pkt proc. kw/kw i pozostał powyżej swojej długookresowej średniej, jak też powyżej poziomu sprzed roku (o 9,8 pkt proc.). Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało niemal 78% firm, wobec 75,5% w poprzednim kwartale.
"Również z pytania o bieżące, przeszłe i oczekiwane trudności, które można interpretować, jako przybliżenie oceny fazy cyklu, widać poprawę kondycji firm. Jednocześnie struktura odpowiedzi sugeruje wzrost prawdopodobieństwa pogorszenia się koniunktury w najbliższej przyszłości (wzrósł odsetek firm w dobrej kondycji, które oczekują jej pogorszenia)" - czytamy dalej w raporcie.
Wskaźnik Prognoz Sytuacji Ekonomicznej (WPSE) pozbawiony wahań sezonowych spadł o 0,7 pkt proc. kw/kw w IV kw. br. i przyjął wartość sprzed roku, tj. plus 9 punktów, a zatem nieco poniżej poziomu swojej długookresowej średniej. NBP zauważa, że wskaźnik prognoz średniookresowych zachowuje się zaś dość stabilnie w ostatnich kwartałach (w dwóch ostatnich edycjach badania obserwowno lekkie sezonowe spadki wskaźnika), utrzymując się na nieco wyższym poziomie, niż w poprzednim roku.
"W opinii przedsiębiorstw prawdopodobieństwo dalszej poprawy sytuacji powoli maleje, wraz z wyraźnie pogarszającymi się prognozami popytu. Jednak, co warto podkreślić, znacząca większość firm nadal nie spodziewa się zmian własnej kondycji" - napisał też bank centralny.
W podziale według rynku krajowego i zagranicznego dalszą, choć bardzo niewielką poprawę zanotowali eksporterzy, zaś znaczny wzrost wskaźnika nastąpił w firmach sprzedających wyłącznie na terenie kraju.
"W tej ostatniej grupie wzrosty BOSE były efektem poprawy kondycji w sektorze budowlanym i usługowym. Mimo poprawy BOSE grupa firm zorientowanych na rynek krajowy w dalszym ciągu ocenia swoją kondycję na wyraźnie gorszym poziomie, niż eksporterzy. W obu grupach nastąpiły spadki wskaźnika prognoz WPSE, przy czym również tu eksporterzy utrzymali większy optymizm" - konkluduje NBP.
(ISBnews)