NBP: Firmy oczekują trwałej poprawy w zakresie popytu oraz produkcji

Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Prognozy popytu, zamówień oraz produkcji w sektorze przedsiębiorstw wskazują na wyraźną poprawę koniunktury, która powinna mieć charakter trwały, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w grudniu ub. r. wśród 1521 firm.

28.01.2015 | aktual.: 28.01.2015 11:53

"Z jednej strony, odsetek przedsiębiorstw deklarujących problemy z popytem jako barierą rozwoju maleje od blisko dwóch lat i zbliża się do poziomów notowanych przed wybuchem międzynarodowego kryzysu finansowo-gospodarczego, a z drugiej zaś poprawiają się również prognozy przedsiębiorstw dotyczące popytu, zamówień oraz produkcji. Co więcej, przedsiębiorstwa oczekują, że poprawa koniunktury będzie miała charakter trwały" - czytamy w dokumencie.

Według NBP, na poprawę koniunktury wskazuje rosnący i znajdujący się powyżej długookresowej średniej wskaźnik prognoz trwałego komponentu popytu.

"Oczekiwana poprawa koniunktury w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych koresponduje ze stabilną od dłuższego czasu dynamiką wzrostu PKB, notowaną pomimo obaw o sytuację finansowo-gospodarczą w strefie euro oraz konsekwencje konfliktu rosyjsko-ukraińskiego" - podał bank.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,3% r/r w 2014 r. wobec 1,7% wzrostu w poprzednim roku. Według szacunków ekonomistów, w tym roku gospodarka krajowa będzie rozwijała się na podobnym poziomie.

"W IV kw. 2014 r. spadł również odsetek przedsiębiorstw deklarujących problemy związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz szeroko rozumianą niepewność jako czynniki istotne dla kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa" - czytamy dalej w dokumencie.

Jak podaje NBP, w ujęciu przekrojowym na tle próby pozytywnie wyróżniają się prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego oraz firmy transportowe. Negatywnie zaś oczekiwania koniunktury deklarowane przez energetykę.

W grudniu 2014 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1521 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)