Trwa ładowanie...
d2uks5q

NBP i Narodowy Bank Ukrainy mają umowę dot. transakcji swapowych do 4 mld zł

Warszawa, 22.12.2015 (ISBnews) - Narodowy Bank Polski (NBP) i Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podpisały umowę o otwarciu linii swapowej na parze walutowej złoty/hrywna. Umowa dotyczy transakcji swapowych do kwoty 4 mld zł, podał NBP. Umowa swapowa ma służyć wsparciu działań podejmowanych przez NBU na rzecz stabilizacji systemu finansowego Ukrainy.

Share
d2uks5q

"Podpisując umowę Polska dołączyła do grona krajów i instytucji międzynarodowych, które aktywnie wspierają ambitny program reform gospodarczych na Ukrainie. Umowa swapowa podpisana przez NBP i NBU powinna zwiększyć zaufanie do gospodarki ukraińskiej, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia zawirowań na rynkach finansowych, które mogłoby mieć negatywny wpływ na gospodarkę całego regionu, w tym również Polski" - powiedział prezes NBP Marek Belka, cytowany w komunikacie.

NBP podkreślił, że docenia przemiany, jakie zaszły na Ukrainie. Tworzą one fundamenty programu głębokich reform ekonomicznych pozwalających na stabilny rozwój gospodarczy naszego sąsiada i ważnego dla Polski partnera. Umowa stanowi jeden z istotnych filarów współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą.

"Środki pozyskane w ramach umowy swapowej zostaną wykorzystane w celu zasilenia rezerw międzynarodowych Ukrainy, których wartość już podwoiła się od początku 2015 roku, głównie dzięki pomocy naszych międzynarodowych partnerów" - powiedziała gubernator Narodowego Banku Ukrainy Valeria Gontareva, cytowana w komunikacie.

(ISBnews)

d2uks5q

Podziel się opinią

Share
d2uks5q
d2uks5q