Trwa ładowanie...
d2mkjbr

NBP może wesprzeć nabywcę krajowego banku kredytem refinansowym - Koziński, NBP "Parkiet"

16.11. Warszawa (PAP) - Nie można wykluczyć pośredniego udziału finansowego NBP w procesie "udomawiania" banków komercyjnych. Bank centralny mógłby np. wesprzeć nabywcę krajowego...

Share
d2mkjbr

16.11. Warszawa (PAP) - Nie można wykluczyć pośredniego udziału finansowego NBP w procesie "udomawiania" banków komercyjnych. Bank centralny mógłby np. wesprzeć nabywcę krajowego banku kredytem refinansowym - powiedział Witold Koziński, wiceprezes NBP.

Witold Koziński powiedział w rozmowie z "Parkietem", że w przypadku, gdyby "jeden czy drugi bank miałby zmieniać właściciela, to ani nadzór finansowy, ani Narodowy Bank Polski nie chcą pozostawać poza tym procesem". Jego zdaniem możliwym scenariuszem jest zakup wystawionego na sprzedaż banku przez krajową instytucję finansową, a następnie jego prywatyzacja.

Zapytany, czy "prywatyzacja" znaczy, że kupującym miałby być podmiot państwowy, powiedział:

"Nie mówię o żadnej konkretnej instytucji. Ważne, żebyśmy mieli do czynienia nie z nacjonalizacją, ale prywatyzacją. Są fundusze emerytalne, fundusze private equity, które bardzo poważnie interesują się polskim rynkiem" - powiedział.

d2mkjbr

"Bank centralny mógłby pełnić funkcję pomocową. Nie można wykluczyć pośredniego udziału finansowego. NBP mógłby np. wesprzeć nabywcę krajowego banku kredytem refinansowym" - powiedział Koziński."

"Sprawdzonym sposobem prywatyzacji jest prywatyzacja poprzez giełdę i tak zapewne należałoby to uczynić. Czy w tym procesie byłoby miejsce dla jednego lub więcej inwestorów o istotnym wpływie na wynik głosowania akcjonariuszy, trudno dzisiaj przesądzić" powiedział.

Koziński powiedział, że obecnie nie ma obecnie żadnego konkternego projektu, który NBP miałby wspierać.

"O konkretnych pomysłach nie rozmawiamy. Nie ma też żadnego konkretnego projektu, który mielibyśmy wspierać. Podkreślam natomiast, że jesteśmy gotowi w tym uczestniczyć" - powiedział. (PAP)

mak/

d2mkjbr

Podziel się opinią

Share
d2mkjbr
d2mkjbr