Trwa ładowanie...
d2nhjgs
giełda
27-04-2017 11:46

NBP: Oczekiwania przedsiębiorców wskazują na przyspieszenie inwestycji w 2017 r.

Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Prawie połowa przedsiębiorstw spodziewała się wzrostu inwestycji już w I półroczu tego roku, a łącznie - prawie 80% w perspektywie roku. Nadal jednak znacznie lepsze perspektywy rysują się przed przedsiębiorstwami publicznymi niż prywatnymi, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). 

d2nhjgs

"Oczekiwania przedsiębiorców wskazują na przyspieszenie inwestycji w 2017 r. Z opinii przedsiębiorstw uzyskanych w poprzedniej edycji badania wynika bowiem, że liczą one na relatywnie szybkie odbicie osłabionych w ub.r. inwestycji w gospodarce. Prawie połowa firm spodziewała się wzrostu inwestycji już w pierwszym półroczu tego roku, a łącznie prawie 80% - w perspektywie roku" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw."

Przy umiarkowanych nastrojach wśród inwestorów na poziomie próby znacznie lepsze perspektywy rysują się przed przedsiębiorstwami publicznymi, gdzie już w początku roku pojawiły się oznaki bardzo silnego ożywienia aktywności inwestycyjnej, zaś w II kwartale tendencje te utrwaliły się. Świadczą o tym wyższe prognozy dotyczące skali inwestycji w planach kwartalnych (po ujemnych wskaźnikach w roku ubiegłym) i wysoki poziom optymizmu w planach rocznych oraz rosnąca liczba nowo rozpoczynanych inwestycji. Wyniki te mogą zapowiadać odbicie inwestycji w przedsiębiorstwach publicznych w tym roku, podano w raporcie.

"Poprawę nastrojów inwestorów obserwujemy jednocześnie w grupie dużych przedsiębiorstw (przedsiębiorstwa duże to też częściej firmy publiczne), w tym zwłaszcza wśród podmiotów zatrudniających więcej niż 2 000 pracowników, gdzie optymizm powrócił do poziomów z lat 2014-2015. Silne przyspieszenie aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach dużych jest zapowiadane zarówno w horyzoncie kwartalnym, ale co ważne również w planach o rocznym zasięgu (wzrosło tu także saldo dużych zmian). Wzrost aktywności inwestycyjnej dużych przedsiębiorstw może być istotny z punktu widzenia kształtowania się nakładów w całym sektorze przedsiębiorstw" - czytamy dalej.
W raporcie zwrócono uwagę, że planowane wzrosty nakładów są na razie niewielkie (tzw. saldo dużych zmian skali inwestycji w planach kwartalnych nadal jest lekko ujemne) i nie przekładają się na podniesienie optymizmu w prognozach o dłuższym horyzoncie (saldo dużych zmian skali inwestycji w planach rocznych tylko lekko wzrosło w ciągu kwartału i utrzymuje się poniżej ubiegłorocznych poziomów). Jednocześnie nie rośnie zainteresowanie przedsiębiorstw podejmowaniem nowych inwestycji (nowe inwestycje w ciągu kwartału rozpocznie 22% przedsiębiorstw, czyli o 0,8 pkt proc. mniej niż przed kwartałem i ciągle poniżej średniej wieloletniej). Natomiast te inwestycje, które już zostały rozpoczęte są na ogół przez przedsiębiorstwa realizowane zgodnie z planem (przypadki rezygnacji czy redukcji inwestycji są nieliczne i ocena kontynuacji inwestycji jest wysoka, a ponadto poprawiła się w ciągu kwartału).

(ISBnews)

d2nhjgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nhjgs