Trwa ładowanie...
d2b75bh
inflacja
07-07-2008 15:36

NBP: po wprowadzeniu euro najbardziej zdrożeją towary najczęściej kupowane

Największy wzrost w wyniku zaokrągleń po
wprowadzeniu euro w Polsce nastąpi w grupie cen "niskich", w tym w
grupie towarów najczęściej nabywanych - wynika z opracowania NBP.

d2b75bh
d2b75bh

Według autorów opracowania "Efekty zaokrągleń cen w Polsce po wprowadzeniu euro do obiegu gotówkowego" w rozkładzie cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych dominują ceny jednostkowe o niskiej wartości nominalnej.

"50 proc. wydatków konsumpcyjnych przeciętnego gospodarstwa domowego jest ponoszonych na dobra i usługi, których cena +jednostkowa+ nie przewyższa 7,6 zł" - napisano.

Z symulacji wynika, że największy wzrost nastąpi właśnie w grupie cen "niskich". Znajdują się w niej zazwyczaj towary najczęściej nabywane.

"W 3 z 4 kategorii dóbr najczęściej nabywanych wzrost cen, w wyniku zaokrągleń, znacząco przewyższa przeciętny wzrost cen w całym koszyku CPI. Występuje także możliwość silniejszego wpływu efektu zaokrągleń na percepcje inflacji niż na faktyczny wzrost cen" - wynika z opracowania.

d2b75bh

Grupy, w których następuje największy wzrost cen, to: łączność, żywność oraz restauracje i hotele.

W zależności od przyjętego w symulacji scenariusza dokonanych zaokrągleń, wzrost cen (mediana) waha się od 0,04 proc. do 2,56 proc. W skrajnych wariantach następuje spadek cen o 0,18 proc., zaś wzrost o 3,29 proc.

Autorzy opracowania wskazują, że efekt cenowy zaokrągleń w znacznym stopniu zależeć będzie od przyjętego kursu konwersji złotego do euro. Szczególną rolę zaś - według nich - powinna pełnić komunikacja ze społeczeństwem oraz działania administracyjne przeciwdziałające nieuzasadnionemu wzrostowi cen.

Wyniki pojedynczego projektu badawczego nie determinują wyników całego Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Projekty badawcze mają charakter dokumentów wspierających. (PAP)

jba/ osz/

d2b75bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b75bh