NBP potwierdza, że dokonał w piątek wymiany walut obcych na złote (opinia, aktl.)

...

23.09.2011 | aktual.: 23.09.2011 16:23

Dochodzą kolejne opinie. #

23.09. Warszawa (PAP) - NBP potwierdził nieoficjalne informacje PAP, że wymienił w piątek pewną ilość walut obcych na złote.

Poniżej opinie:

CEZARY CHRAPEK, CITI HANDLOWY

"Bank centralny chciał jasno pokazać, że może się pojawić na rynku w dowolnym momencie, że może narazić na straty krótkoterminowych inwestorów. NBP zależy na tym, by ograniczyć nadmierną skalę osłabienia się złotego, bo to wpływa negatywnie na perspektywy inflacji i byłoby pewnym ryzykiem dla relacji długu publicznego do PKB.

Moim zdaniem za wcześnie mówić o odwróceniu trendu. W kursie złotego zostało uwzględnionych dużo negatywnych zjawisk, jak np. niższe perspektywy wzrostu globalnego i polskiego czy restrukturyzacja greckiego długu. Część inwestorów krótkoterminowych grających na osłabienie złotego może się zniechęcić, jednak jeśli nastąpią kolejne negatywne wydarzenia w strefie euro, presja na osłabienie złotego może powrócić. Jednak NBP może interweniować kolejny raz, a bank centralny ma więcej walut niż ministerstwo finansów, więc inwestorzy musieliby zgromadzić więcej zasobów by walczyć z NBP".

RAFAŁ BENECKI, ING BSK

"Ocenialiśmy, że poziom kursu PLN przy którym poziom długu może przekroczyć 55 proc. PKB na 4,60/EUR, a ostatnie wydarzenia pokazują, że MF i NBP wkroczyły na rynek przed tym poziomem. MF niebawem będzie wymieniać 3,4 mld EUR dopłat bezpośrednich dla rolników, więc powinno się pojawić na rynku w najbliższych dniach/tygodniach."

MARCIN SULEWSKI, BZ WBK

"Jakiś czas temu Marek Belka mówił, że NBP nie będzie interweniował, w związku z tym dzisiejsze działania są dziwne i niekonsekwentne. Złoty umocnił się, ale widzieliśmy cofnięcie. Nie widzimy, żeby to działanie zapoczątkowało długookresową tendencję umocnienia złotego. Raczej ma na celu krótkookresowe ograniczenie wahań. Sytuacja na rynku jest i będzie ciągle niepewna, więc trudno oczekiwać, że to będzie miało jakieś przełożenie na notowania złotego w dłuższym okresie." (PAP)

mac/ fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankiwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)