Trwa ładowanie...
d3c9qtk
20-10-2015 10:39

NBP: Przedsiębiorstwa oczekują poprawy koniunktury w IV kw.

Warszawa, 20.10.2015 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa oczekują poprawę koniunktury w IV kw. br. do poziomów zbliżonych do długookresowej średniej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1691 firm.

d3c9qtk

"Dane za III kw. br. oraz prognozy na IV kw. wskazują na poprawę koniunktury do poziomów zbliżonych do długookresowej średniej. O poprawie świadczą zarówno wzrosty wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji, jak i spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących popyt jako barierę rozwoju. Stabilne od blisko dwóch lat kształtowanie się prognoz trwałego komponentu popytu na poziomie zbliżonym do długookresowej średniej wskazuje, że koniunktura w sektorze przedsiębiorstw jest dobra i rozwija się w sposób zrównoważony" - czytamy w raporcie.

Spośród klas analizowanych w przekroju wg sekcji PKD spadki prognoz popytu odnotowano jedynie w transporcie.

"Obniżenie się wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu w tej klasie przedsiębiorstw sugeruje, że - w przeciwieństwie do wyników z poprzedniego kwartału - źródeł spadku prognoz popytu w transporcie można upatrywać w czynnikach innych niż przejściowe oraz niezwiązanych z ogólnym poziomem koniunktury. Czynnikiem, który powinien wspierać koniunkturę w branży transportowej są relatywnie niskie - i obniżające się w III kw. br. - ceny paliw" - wskazano w materiale.

Najwyższy poziom wskaźnika prognoz popytu odnotowano wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, co nie wskazuje na występowanie efektów typowych dla tzw. spirali deflacyjnej. Równocześnie wysokie wzrosty wskaźnika prognoz popytu odnotowano wśród producentów nietrwałych dóbr konsumpcyjnych i dóbr zaopatrzeniowych, podano także.

d3c9qtk

"Uzyskane wyniki wskazują na - przynajmniej tymczasową - stabilizację sytuacji w budownictwie. Wskaźniki prognoz zamówień i produkcji zanotowały podobne wartości jak przed kwartałem, zaś wskaźnik prognoz popytu nieznacznie wzrósł. Z drugiej jednak strony spadek prognoz trwałego komponentu popytu sugeruje, że stabilizacja koniunktury w budownictwie na obecnym poziomie może mieć charakter tymczasowy" - napisał też bank centralny.

NBP zaznacza także, że porównanie kształtowania się wskaźników prognoz popytu wśród przedsiębiorstw eksportujących do Chin, pozostałych eksporterów oraz firm sprzedających wyłącznie w kraju sugeruje, że sytuacja w Chinach nie wywiera na razie negatywnego wpływu na prognozy popytu przedsiębiorstw eksportujących na rynek chiński.

We wrześniu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1691 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

d3c9qtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c9qtk