NBP uczcił rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Narodowy Bank Polski upamiętnił 70. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego wydaniem dwóch monet - srebrnej 10-złotówki, która pojawi się w sprzedaży 14 grudnia, a także obiegowej dwuzłotówki okolicznościowej ze stopu Nordic Gold, którą od 10 grudnia można wymieniać w kasach oddziałów okręgowych NBP.
12.12.2009 | aktual.: 12.12.2009 14:21
Uroczysta prezentacja monet odbędzie się w poniedziałek.
Dla kolekcjonerów przygotowano 50 tys. monet srebrnych w cenie 65 zł za sztukę oraz milion dwuzłotówek.
Srebrna 10-złotowa moneta kolekcjonerskiej ma na awersie z lewej strony u góry wizerunek orła - godło Rzeczypospolitej i poniżej znak Polski Walczącej na tle opaski powstańczej z napisami m.in. Delegatura Rządu na Kraj, Żegota, KEDYW i Powstanie Warszawskie '44.
Rewers przedstawia popiersie gen. Stefana Roweckiego "Grota", na tle fragmentu znaku Polski Walczącej. Poniżej znajduje się wizerunek opaski powstańczej, na której umieszczono nazwiska i pseudonimy generałów: Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego "Torwida", Tadeusza Komorowskiego "Bora" i Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". Moneta pojawi się w sprzedaży 14 grudnia.
Motyw znaku Polski Walczącej powtórzony został także na rewersie dwuzłotówki, gdzie umieszczono go na tle mapy Rzeczpospolitej Polskiej z 1939 roku z podziałem na okręgi Armii Krajowej. Na awersie dwuzłotówki jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej.
Srebrna 10-złotówka to ostatnia moneta kolekcjonerska, którą będzie można kupić według dotychczasowych zasad. Od nowego roku NBP będzie sprzedawać monety i banknoty kolekcjonerskie wyłącznie na aukcjach organizowanych w internecie w serwisie Kolekcjoner. Udział w aukcji wymagał będzie zarejestrowania konta w systemie aukcyjnym pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl. Osoby nie posiadające dostępu do internetu mogą zakładać takie konta w oddziałach okręgowych NBP. Tam również będą mogły składać zlecenia na aukcje.
Nie zmienią się natomiast zasady dystrybucji obiegowych dwuzłotówek ze stopu Nordic Gold. Nadal będzie można je wymieniać po cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP.
27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, unikalnej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działało ono w latach 1939 - 1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.