Trwa ładowanie...
d3bs2w8

NBP w przewidywalnej przeszłości nie będzie skupował SPW - Nomura (opinia)

22.08. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski pod przewodnictwem prezesa Marka Belki nie będzie skupował obligacji skarbowych w przewidywalnej przyszłości - ocenia bank...

d3bs2w8
d3bs2w8

22.08. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski pod przewodnictwem prezesa Marka Belki nie będzie skupował obligacji skarbowych w przewidywalnej przyszłości - ocenia bank Nomura.

"Nie sądzimy, by NBP pod przewodnictwem Belki kupował obligacje w jakimkolwiek normalnym scenariuszu, tj. w przewidywalnej przyszłości" - napisano w komentarzu Nomury do środowych wypowiedzi prezesa NBP.

"MF, co nie jest ani zaskakujące, ani nieuzasadnione, obawia się, że rynek obligacji może zostać zdestabilizowany przez perspektywę ponad 50-procentowego udziału nierezydentów w krajowym długu (po zmianach w OFE)
, na co nakłada się ograniczanie zakupów przez Fed itp. Stąd, obok elastycznej linii kredytowej MFW i możliwości zakupu obligacji przez BGK, MF chce by NBP pełnił rolę ostatecznej zapory" - dodano.

"To jednak nazbyt zbliża się do finansowania deficytu poprzez redukcję kosztów emisji poprzez mniejszą premię za ryzyko kredytowe na pierwotnym rynku długu i poprzez działania NBP na rynku wtórnym" - napisano.

d3bs2w8

Nomura w komentarzu ocenia, że MF jest "wysoce interwencjonistyczną" instytucją.

W środę prezes NBP Marek Belka poinformował, że Narodowy Bank Polski zgadza się z propozycjami Ministerstwa Finansów z projektu założeń nowelizacji ustawy o NBP, które dotyczą obrotu papierami wartościowymi. Dodał, że proponowana przez resort finansów zmiana ma charakter techniczny.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę PAP, że zaproponowana w projekcie zmiana art. 48 obecnej ustawy o NBP, umożliwiająca sprzedaż i kupno dłużnych papierów wartościowych przez Narodowy Bank Polski nie tylko w operacjach otwartego rynku, ma na celu rozszerzenie narzędzi NBP w związku z funkcjonowaniem banku centralnego jako tzw. pożyczkodawcy ostatniej szansy. Intencją zmienianego przepisu nie jest wprowadzenie możliwości finansowania przez NBP deficytu budżetowego.(PAP)

fdu/ asa/

d3bs2w8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bs2w8