Trwa ładowanie...
d1cvjjd
13-10-2016 12:40

NBP: Wzrost zatrudnienia może spowolnić w II półroczu

Warszawa, 13.10.2016 (ISBnews) - Pomimo utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy zanotowanej II kw. tego roku, pojawiły się sygnały wolniejszego wzrostu zatrudnienia w II poł. br., wynika z analizy rynku pracy, dokonanej przez Narodowy Bank Polski (NBP).

d1cvjjd
d1cvjjd

"W II kw. 2016 r. liczba ofert pracy ponownie wzrosła, a stopa bezrobocia po raz kolejny osiągnęła rekordowo niski poziom. Wynagrodzenia nominalne w gospodarce po raz pierwszy od roku zaczęły dynamiczniej rosnąć, czemu sprzyja coraz mniejsza akceptacja wśród pracowników wydłużania godzin pracy" - czytamy w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w II kw. 2016 r.".

Stopa bezrobocia BAEL wyniosła 6,4% (wyrównana sezonowo), tj. obniżyła się wobec pierwszych miesięcy br. (7% wyrównana sezonowo).

"Słabnie wzrost liczby osób pracujących w gospodarce ogółem. Liczba pracujących w całej gospodarce (BAEL) była o 1,2% wyższa niż rok wcześniej, ale w ujęciu kwartalnym (sa) przestała rosnąć, nie tylko na skutek spadków w rolnictwie indywidualnym, ale także z powodu coraz niższego wzrostu liczby pracujących poza rolnictwem" - czytamy dalej w raporcie.

Najszybciej wzrastała liczba miejsc pracy w przemyśle. Ponadto w II kw. br. po raz pierwszy od pięciu lat uzyskano równowagę pomiędzy pożądaną przez pracowników i faktyczną liczbą przepracowanych godzin, co oznacza, że wyczerpuje się możliwość zwiększania nakładów pracy poprzez wydłużenie czasu pracy.

d1cvjjd

"Podaż pracy ustabilizowała się, co było wynikiem równoważenia spadku liczby ludności przez nieco szybszy niż w poprzednich kwartałach wzrost współczynnika aktywności zawodowej" - czytamy także.

Dynamika wzrostu płac w II kw. br. sięgnęła 4,3% r/r. Płace wzrastały najszybciej w sektorze przedsiębiorstw i w usługach nierynkowych.

Jednostkowe koszty pracy (ULC) wyraźnie przyspieszyły z uwagi na wzrost wynagrodzeń i obniżenie się wzrostu wydajności pracy od początku br.

W raporcie podkreślono, że stopa bezrobocia i liczba osób bezrobotnych w II kw. osiągnęła kolejne historycznie niskie poziomy i sprzyja temu wysoki popyt na pracę, a także zdecydowanie negatywny wpływ czynników demograficznych.

(ISBnews)

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd