Trwa ładowanie...
dz46gnu
07-06-2016 09:05

NCBR: 500 mln zł na innowacyjne projekty

Duże przedsiębiorstwa w ramach konkursu będą mogły starać się o wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój projektów badawczo-rozwojowych i wypróbowanie ich przed wprowadzeniem na rynek. Pula pieniędzy w konkursie to 500 mln zł.

Share
dz46gnu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju(NCBR) już po raz trzeci uruchamia konkurs "Demonstrator", ale z nowymi zasadami naboru i pod nową nazwą "Linie Pilotażowe". Nabór wniosków do konkursu rozpocznie się od 6 lipca i potrwa do 31 października 2016 r. W konkursie premiowane mają być projekty zakładające wdrożenie wyników badań na terenie Polski.

"Aktywizowanie przedsiębiorców, by angażowali się w działalność badawczo-rozwojową oraz dążenie do efektywnej współpracy przedstawicieli środowiska naukowego i biznesowego jest naszym priorytetem. W ramach tego programu stawiające na inteligentny rozwój, innowacyjne firmy dostaną wsparcie na realizację najbardziej obiecujących projektów" - powiedział cytowany w komunikacie NCBR wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Konkurs skierowany będzie wyłącznie do dużych przedsiębiorstw, które powalczą o dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej. Fundusze z NCBR mają pozwolić przedsiębiorcom wypróbować nowatorskie rozwiązania przed ich wprowadzeniem na rynek, ograniczając ryzyko i ułatwiając dalsze prace nad prototypami. "Programem zostaną objęte przedsięwzięcia, które dzięki wykorzystaniu rezultatów prac B+R przyczynią się do poprawy poziomu innowacyjności polskich firm" - podkreśliło NCBR w komunikacie.

Pula pieniędzy w konkursie "Linie Pilotażowe" to 500 mln zł, z czego 50 mln zł trafi do projektów zlokalizowanych w województwie mazowieckim, a 450 mln zł do firm zlokalizowanych poza nim.

dz46gnu

"Konkurs +Linie Pilotażowe+ są kluczem do zdobycia skutecznej przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorców. Laureaci tego konkursu będą mogli przetestować nowatorskie rozwiązania w praktyce, a ich prace zostaną zwieńczone stworzeniem prototypów nowych technologii i produktów. Fundusze z NCBR mają więc zapewnić szybszy transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do praktyki gospodarczej" - wskazał dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

Dofinansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta do wprowadzenia wyników prac badawczo-rozwojowych do własnej działalności gospodarczej, udzielenia licencji lub sprzedaży praw do wyników projektów innemu przedsiębiorcy. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w konkursie wynosi 30 mln zł.

Zgłaszane pomysły powinny wpisywać się w Krajową Inteligentną Specjalizację, obejmować wyłącznie prace rozwojowe związane z tworzeniem linii pilotażowej oraz dotyczyć innowacji produktowej i (lub) procesowej.

Wnioski pod względem naukowo - technologicznym oraz w zakresie gospodarczo - biznesowym oceniać mają niezależni eksperci m.in. pod kątem składu zespołu badawczego oraz zasobów technicznych wnioskodawcy, zapotrzebowania rynkowego, opłacalności wdrożenia, nowości rezultatów projektu czy ochronę praw własności intelektualnej.

dz46gnu

Nabór wniosków potrwa od 6 lipca 2016 r. do 31 października 2016 r. i po raz pierwszy w tym programie będzie podzielony na etapy.

Według nowych zasad naboru każdy etap konkursu będzie obejmował nabór wniosków o dofinansowanie w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę formalną i merytoryczną oraz opublikowanie list projektów wybranych i niewybranych do dofinansowania.

W poprzednich dwóch edycjach konkursu NCBR wyróżnił w sumie 52 projekty, w tym m.in. system wsparcia produkcji filmowej, elektryczną lokomotywę wielosystemową, zrobotyzowaną linię do konfekcjonowania produktów, technologię łączenia tworzyw sztucznych czy e-system wspierający diagnostykę chorych na padaczkę.

Szczegółowe informacje o nowej edycji konkursu można znaleźć na stronie internetowej NCBR.

dz46gnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz46gnu
dz46gnu