Negował Buczę i ofiary strzelaniny w amerykańskiej szkole. Elon Musk przywraca kontrowersyjne konto
Elon Musk znowu zmienia zdanie. Alex Jones, który musi wypłacić mld dol. odszkodowania rodzinom ofiar maskary w amerykańskiej szkole, po pięciu latach wraca na X (dawniej Twitter). To kolejna kontrowersyjna decyzja Muska dotycząca platformy, która w ostatnich tygodniach traci reklamodawców.
10.12.2023 14:46
Elon Musk zdecydował o przywróceniu konta na X (dawniej Twitter) Alexa Jonesa, które zostało zablokowane w 2018 roku.
Jones to znany propagator teorii spiskowych w USA. Ma on długą historię rozpowszechniania ewidentnie fałszywych i nienawistnych teorii spiskowych na różne tematy – przypomina CNN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alex Jones i miliard dolarów odszkodowania
Jones został skazany przez sądy w związku z negowaniem masakry w szkole w Sandy Hook na zapłacenie niemal miliarda dolarów zadośćuczynienia i dodatkowo ponad 400 mln dol. za straty moralne poniesione przez bliskich tragedii.
Jones jest znanym zwolennikiem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, jak również polityki prowadzonej przez Władimira Putina. Często pojawia się w rosyjskiej telewizji propagandowej TsargardTV, gdzie występuje jako zagraniczny ekspert. W 2022 roku wyraził swoje kontrowersyjne stanowisko, twierdząc, że masakra dokonana na ukraińskich cywilach w Buczy przez rosyjskich żołnierzy, była jedynie mistyfikacją – przypomina portal euroactive.com.
Ankieta Muska na X
Jak pisze CNN Musk, który jest aktywnym użytkownikiem swojej platformy X, w sobotę rano opublikował na swoim koncie ankietę, w której zapytał użytkowników, czy Jones powinien zostać przywrócony. Ankietę wypełniło prawie 2 miliony osób, a do sobotniego wieczora, kiedy ankieta została zamknięta, około 70 proc. respondentów zagłosowało na "tak".
W odpowiedzi na wyniki ankiety Musk napisał: "Ludzie przemówili i tak będzie". Konto Jonesa zostało aktywowane ponownie w niedzielę rano.
Decyzja Muska, który sam jest znanym promotorem teorii spiskowych i który podniósł szereg ekstremistycznych głosów od czasu przejęcia platformy, prawdopodobnie jeszcze bardziej wpłynie na X. Firmy zaczynają się dystansować od platformy, na której po decyzjach Muska nastąpił wzrost mowy nienawiści i teorii spiskowych — zaznacza CNN.
Musk przyznał wcześniej, że przywrócenie Jonesa "byłoby złe finansowo dla X", ale argumentował, że "zasady mają większe znaczenie niż pieniądze".
Miliarder i założyciel Tesli powiedział w zeszłym roku, że nie zniesie zakazu dla Jonesa z powodu jego fałszywych twierdzeń, że strzelanina w szkole podstawowej Sandy Hook w 2012 roku była mistyfikacją. Jednak w ostatnich dniach, po wywiadzie z Tuckerem Carlsonem – pisze CNN.