Trwa ładowanie...
wsparcie
14-03-2014 16:35

NFOŚiGW: łatwiej będzie sięgnąć po fundusze proekologiczne

Skrócenie czasu oczekiwania na podpisywanie umów z beneficjentami, uproszczenie procedur oraz większa oferta przez internet - to pomysły Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk, by zwiększyć zainteresowanie programami środowiskowymi.

NFOŚiGW: łatwiej będzie sięgnąć po fundusze proekologiczneŹródło: Fotolia, fot: geografika
d1pi918
d1pi918

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha poinformowała podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, że w 2014 r. średni czas od wpłynięcia wniosku, np. o dofinansowanie inwestycji do podpisania umowy z beneficjentem, powinien wynosić średnio 150 dni.

Prezes dodała, że NFOŚiGW chcąc zwiększyć zainteresowanie prowadzonymi projektami, rozbuduje system informatyczny za pomocą, którego coraz więcej naborów będzie prowadzonych w wersji elektronicznej. W drugim kwartale 2014 roku, Fundusz chce także wprowadzić możliwość elektronicznego wnioskowania o płatność, podobnie jak w przypadku funduszy unijnych.

Skucha zapowiedziała, że upraszczane będą też dokumenty, które trzeba wypełniać. - Chcemy zrobić katalog kosztów, tak aby beneficjent przychodząc na negocjacje, wiedział czego może się spodziewać, aby pisząc wnioski wiedzieli jakie wartości są przez nas preferowane - mówiła.

Skucha dodała, że Fundusz już uprościł harmonogram finansowo-rzeczowy, który był dla beneficjentów często trudny do wypełnienia.

d1pi918

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk przypomniał, że w 2014 r. NFOŚiGW uruchamia - oczekiwane przez przedsiębiorców i obywateli - programy finansowe.

NFOŚiGW w 2014 r. chce wydać ponad 6 mld zł na projekty związane m.in. z promocją alternatywnych źródeł energii, efektywnością energetyczną czy gospodarką odpadami komunalnymi.

Przykładem jest m.in. program Prosument, którego warunki pod koniec lutego przyjęła rada nadzorcza Funduszu. Program ma wspierać w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł. Budżet Prosumenta to 600 mln zł. W całym 2014 r. na programy energetyczne planowane jest wydanie blisko 1 mld zł. Fundusz wspierać będzie także budowę i poprawę jakości instalacji przetwarzających śmieci. W latach 2014-2017 na ten cel przeznaczono ponad 820 mln zł.

d1pi918
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi918