Trwa ładowanie...

Nie będzie wolnego Wielkiego Piątku. Bo wchodzi zakaz handlu w niedziele, poza tym PKB mógłby spaść

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozwiało nadzieje tych, którzy liczyli na powiększenie listy dni wolnych od pracy o Wielki Piątek. Wiceminister Stanisław Szwed wyjaśnił, że już teraz Polska ma więcej dni wolnych od pracy niż średnio w UE.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie będzie wolnego Wielkiego Piątku. Bo wchodzi zakaz handlu w niedziele, poza tym PKB mógłby spaśćŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d1f1y01
d1f1y01

Za interpelacją w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy do resortu zwrócił się poseł PO Marian Zembala, były minister zdrowia.

Odpowiedział mu Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który stwierdził, że nie jest to obecnie możliwe. Podał kilka argumentów przemawiających przeciw wolnemu Wielkiemu Piątkowi.

Wideo: zakaz handlu to fikcja? Sprawdź gdzie i dlaczego zrobisz zakupy w każdą niedzielę

"Należy zwrócić uwagę, że w naszym kraju obowiązuje 13 dni świątecznych w roku, ustawowo wolnych od pracy, co oznacza, iż jest ich nieco więcej, niż średnia liczba takich dni w roku w państwach UE" - napisał Szwed. "Średnia ta w państwach UE wynosi bowiem 12,6 dnia" - wyjaśnił.'

d1f1y01

Wiceminister następnie przypomniał, że już 1 marca ma zacząć obowiązywać ustawa ograniczająca handel w niedzielę.

"Rozważając propozycję wprowadzenia w naszym kraju kolejnego dnia ustawowo wolnego od pracy należy także zwrócić uwagę na skutki finansowe takiego rozwiązania" - zwrócił uwagę zastępca Elżbiety Rafalskiej.

Wiceminister rodziny i pracy wskazuje też, że zatrzymanie procesów gospodarczych w Wielki Piątek "może oznaczać spadek prognozowanej wielkości PKB". To z kolei niesie za sobą spadek wpływów podatkowych, głównie VAT i CIT.

d1f1y01

"Dodatkowy dzień wolny od pracy może także oznaczać koszty po stronie pracodawców" - stwierdził wiceminister.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1f1y01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f1y01