Nie chcemy do pracy za granicą

Zaledwie 15% młodych ludzi jest zdecydowanych na poszukiwanie pracy za granicą - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Komietetu Integracji Europejskiej. Chęć wyjazdu jest motywowana negatywną oceną własnych możliwości na krajowym rynku pracy, złą sytuacją gospodarczą Polski, a w szczególności wysokim bezrobociem i niskimi zarobkami.

76% respondentów stwierdza, że zrezygnowałaby z wyjazdu, gdyby otrzymała pracę w Polsce.

Maciej Duszczyk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, powiedział, że mimo iż młodzi ludzie deklarują chęć wyjazdu za granicę, tylko niewielka część rzeczywiście decyduje się na wyjazd.

Przed wakacjami wzrasta liczba wyjazdów w celach zrobkowych. Większość młodych Polaków niewiele jednak wie o sytuacji na rynkach pracy w krajach UE, dlatego nawet 80% z nich wraca po kilku tygodniach do kraju - podkreśla Duszczyk.

Badania pokazują, że uzniowie szkół średnich i studentów wiążą duże nadzieje z poszerzeniem Unii, licząc na poprawę warunków życia w Polsce i oczekując możliwości zatrudniania na wspólnym europejskim rynku pracy.

Z szacunków Urzędu Komietetu Inetgracji Europejskiej wynika, że do 2006 roku liczba Polaków na zachodnich rynkach pracy wzrośnie o 100 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)