Trwa ładowanie...

Nie chcemy mieszkać wysoko

Kryzys, niekryzys mieszkania się sprzedają. Sprawdziliśmy jakiego typu nieruchomości są obecnie najpopularniejsze. Wychodzi na to, że Polacy mają lęk wysokości i chcą mieszkać w małych klitkach.

Nie chcemy mieszkać wysokoŹródło: Jupiterimages
d2qsldc
d2qsldc

W najwyższym budynku na warszawskiej Pradze Północ mieszkania na wysokich piętrach cieszyły się o wiele mniejszą popularnością niż te położone niżej. Nie ważne, że z 15 piętra Praga Tower panorama miasta zapiera dech w piersiach. Polacy nie lubią bujać w chmurach...

Dlaczego? Powodów jest wiele. Jednym z nich może być strach przed atakami terrorystycznymi.
- Po 11 września poważnie zastanawiałam się, czy nie wyprowadzić się z lokalu na 12. piętrze - mówi pani Ewa była już mieszkanka wieżowca w centrum Warszawy.

Dla pani Agaty, która kupiła mieszkanie w Praga Tower, to właśnie widok z okna zadecydował o wyborze mieszkania.
- Nie muszę przecież wchodzić na 11. piętro na piechotę - mam szybką windę, samolot z terrorystami raczej też w nas nie uderzy. Z okna mam piękny widok i nie muszę patrzeć na przyziemną szarość - mówi pani Agata.

d2qsldc

Nasza rozmówczyni jest jednak wyjątkiem. Kupując mieszkanie, Kowalski o wiele częściej wybiera te na niższych kondygnacjach.
- 88 procent naszych klientów poszukuje mieszkań do czwartego piętra. W przypadku budynków, takich jak np. Praga Tower, największym powodzeniem cieszą się mieszkania na niższych piętrach. Takie budynki kojarzą się często z blokami z wielkiej płyty i być może dlatego nikt nie chce mieszkać wyżej - zastanawia się Aleksandra Szarek-Ostrowska, specjalista rynku nieruchomości z Home Broker.

Według Moniki Figiel z Agena Development, inwestora Praga Tower, piętro ma znaczenie. To głownie młodzi wybierają wysokie kondygnacje i zwracają uwagę na widok, jaki rozpościera się z okna. Starsi wolą mieszkać niżej i zwracają większą uwagę na rozkład mieszkania.

Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości Szybko.pl, uważa, że mieszkanie w drapaczach chmur to zazwyczaj konieczność, a nie wybór. W niektórych miastach na świecie po prostu brakuje miejsca.

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »

- Polacy wciąż pamiętają koszmarne 11-piętrowe bloki z wielkiej płyty. JDlatego Kowalski preferuje niższą zabudowę i kameralne budynki - twierdzi Marta Kosińska.

d2qsldc

I nie ważne, że mają one swoje mankamenty. Nie ma w nich wind, a wnoszenie zakupów, wózków czy też małych dzieci należy raczej do wątpliwych przyjemności.
Jak sprzedać mieszkania na wysokich piętrach? Należy je wypełnić mieszkaniami o niewielkiej powierzchni.
- Nasz budynek jest tak zbudowany, że do siódmego piętra są duże lokale, od ósmego - małe i średnie. I to nimi są najbardziej zainteresowani klienci - mówi Ewa Wielądek, dyrektor sprzedaży w firmie Artin Z.K.I. budującej Sand City Tower w podwarszawskim Piasecznie. Co na to portfel?

O tym, jakie mieszkanie wybiera Polak, decyduje przede wszystkim zasobność portfela.

- Z powodu zaostrzenia polityki kredytowej klienci zaczęli zwracać uwagę na wszystkie te cechy, które zawyżają ceny mieszkania. Pod uwagę biorą metraż, liczbę pokoi, jakość budynku, lokalizację - wylicza Aleksandra Szarek-Ostrowska, specjalista rynku nieruchomości z Home Broker.

d2qsldc

Obecnie najchętniej wybieramy mieszkania o średnim metrażu. Przykład głośnej ostatnio aukcji nieruchomości dobitnie pokazuje, że duże mieszkania, apartamenty i penthouse'y nie interesują kupujących. Na apartamenty powyżej 100 mkw. na warszawskim Wilanowie nie było chętnych. - Mieszkania duże, 5-pokojowe i większe, to tylko 3 proc. ofert. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć nabywców na takie lokale ze względu na ich wysoką cenę. Poza tym klienci, którzy mogą pozwolić sobie na taki wydatek kupują dom, a nie mieszkanie - mówi Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości Szybko.pl.

(fot. Oferty.net)
Źródło: (fot. Oferty.net)

Paradoksalnie więcej dużych mieszkań jest w ofercie deweloperów.
- Sporą część ofert deweloperów stanowią mieszkania duże. Widać to zwłaszcza w inwestycjach już zrealizowanych, gdzie do sprzedania zostają zazwyczaj mieszkania powyżej 75 mkw. - twierdzi Aleksandra Szarek-Ostrowska.
Tylko niektórzy deweloperzy modyfikują projekty.
- Z powodu niewielkiego zainteresowania największymi 180 metrowymi mieszkaniami zmieniliśmy projekt. Z jednego mieszkania powstało kilka mniejszych - mówi Ewa Wielądek.

d2qsldc

Różnica w cenie nieruchomości w zależności od piętra to też kolejny powód dla którego chętniej wybieramy niższe piętra.
- Nasi klienci często chcieliby mieszkać wysoko, ale wybierają mieszkania na niższych piętrach, bo są tańsze - mówi Monika Figiel.

M2 czy M5, nowe czy używane?

Cena za mkw. dużych mieszkań jest niższa niż tych mniejszych. Deweloperzy często w reklamach podają: Wilanów, 7 tys. zł za mkw. Okazuje się, że owszem 7 tys. za mkw., ale apartamentu o pow. 140 mkw. Metr mieszkania o pow. 35 mkw. kosztuje już 9,5 tys.

Według Aleksandry Szarek-Ostrowskiej luksusowe apartamenty nie cieszą się teraz dużym zainteresowaniem. Najpopularniejsze są mieszkania 2-pokojowe o powierzchni do 50 mkw.

d2qsldc

- Jak wynika z naszej analizy, w listopadzie aż 44,5 proc. sprzedanych mieszkań, to lokale 2-pokojowe o średnim metrażu 49 mkw. 25 proc. stanowiły mieszkania 3-pokojowe, a 23,5 proc. - 1 pokojowe - wylicza Aleksandra Szarek-Ostrowska.

Mniejsza liczba sprzedanych mieszkań 1-pokojowych nie wynika z braku zainteresowania takimi lokalami, a z małej liczby ofert. Jednocześnie Ewa Wielądek uważa, że kupujący chętniej wybiorą nawet małe 35-metrowe mieszkanie, w których wydzielona jest choć mała sypialnia.
- Decydują względy finansowe, bo każdy wolałby mieszkanie większe, ale go na nie stać. Często z tych małych 1-pokojowych klienci robią 2-pokojowe - mówi Monika Figiel. Większość klientów przyciąga rynek wtórny. Oferowane na nim mieszkania mają zróżnicowany metraż, są tańsze, zdarza się, że mają doskonałą lokalizację.

- Rynek wtórny ma tę niewątpliwą przewagę, że mieszkania są dostępne w zasadzie wszędzie, do większości z nich można się wprowadzić w zasadzie od zaraz - mówi Marta Kosińska.

d2qsldc

Lokale z drugiej ręki zyskały na popularności w czasie boomu nieruchomościowego, lecz według Marty Kosińskiej sytuacja zaczyna się odwracać. Nowych mieszkań jest na rynku coraz więcej.

- Duża część klientów decyduje się na rynek pierwotny, ponieważ można wynegocjować spore upusty. Wiele lokali jest już gotowych, więc nie trzeba długo czekać na wprowadzenie się - dodaje Aleksandra Szarek-Ostrowska.

Cena ma znaczenie, ale...

Wydawać by się mogło, że w obecnej sytuacji większą popularnością zaczęły cieszyć się mieszkania na obrzeżach miast lub w mniej atrakcyjnych dzielnicach.
- Jednak tak nie jest. Klienci, którzy decydują się teraz na zakup nieruchomości, mają okazję trafić ciekawe oferty w atrakcyjnych cenach. Dużą popularnością cieszą się dobre lokalizacje - twierdzi Aleksandra Szarek-Ostrowska.

Jak wynika z analiz Home Broker, w listopadzie aż 17 procent mieszkań zakupionych w Warszawie było zlokalizowanych na Mokotowie. Następne było Bemowo (14 proc.), Śródmieście (12 proc.), Praga Południe (12 proc.) i po 10 procent Ochota i Ursynów.

Również w innych miastach popularność dzielnic się nie zmieniła.
- W 2007 i 2008 roku mieliśmy do czynienia z przeniesieniem popytu na przedmieścia i do miejscowości podmiejskich. Był to efekt gwałtownego wzrostu cen. Teraz sytuacja się odwraca - zauważa Marta Kosińska.

Chętnych na mieszkania pod aglomeracją nie brakuje, mimo to ich ceny spadły bardziej niż w miastach. Dodatkowo takie nieruchomości dłużej czekają na nabywców.

Polak jest przesądny

Jakie mogą być jeszcze inne kryteria wyboru mieszkania. Na przykład przesądy. Okazuje się, że mieszkania związane z liczbą 13 nie sprzedają się najlepiej.

- Polacy są przesądni i często wolą inne piętro niż 13. - potwierdza Monika Figiel. Ewa Wielądek wspomina, że jeden z klientów zamienił mieszkanie o numerze 13 na inne. Mniej pechowe.

JK Wirtualna Polska

d2qsldc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsldc