Trwa ładowanie...

Nie lekceważ zagrożeń ! Pracuj bezpiecznie na wysokości!

Zła organizacja pracy, brak niezbędnych zabezpieczeń i środków ochrony
osobistej,brawura - to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków w budownictwie

Nie lekceważ zagrożeń ! Pracuj bezpiecznie na wysokości!
d2ieaoj
d2ieaoj

Zła organizacja pracy, brak niezbędnych zabezpieczeń i środków ochrony osobistej, m.in. linek i szelek, ale także pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa - to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków w budownictwie.

Sytuację ma poprawić społeczna kampania organizowana przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od środy w największych polskich miastach, gdzie realizowanych jest najwięcej inwestycji, pojawią się billboardy z przesłaniem, by nie lekceważyć zagrożeń. Od kilku dni spoty akcji emituje telewizja i radio.

PIP, jak poinformowano w środę na konferencji w Warszawie, będzie ponadto realizowała projekt "Bezpieczna Budowa". Program obejmie m.in. szkolenia dla pracodawców i weryfikację, czy praca w danym przedsiębiorstwie wykonywana jest zgodnie z przepisami. Projekt będzie kończył się audytem, którego pozytywne wyniki zwolnią firmę z planowanych w najbliższym czasie kontroli. Nabór trwa do 31 lipca. Zgłaszać można się osobiście w siedzibie okręgowego inspektoratu pracy, listownie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie kampanii www.bezupadku.pl.

W pierwszym półroczu tego roku (stan z 25 czerwca) inspektorzy zbadali okoliczności 216 wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, jakie miały miejsce przy wykonywaniu robót budowlanych. Poszkodowanych w nich zostało 259 osób, z których 46 poniosło śmierć.
W roku ubiegłym liczba poszkodowanych w wypadkach w budownictwie wzrosła o 12 proc. w stosunku do 2007 r. (z 8895 do 9937); zaś liczba ofiar śmiertelnych o 35,6 proc. (z 90 do 122).

Do wypadków dochodziło najczęściej wskutek poślizgnięcia, potknięcia się i upadku z wysokości (m.in. dachów, tarasów, okien i roboczych pomostów) oraz uderzenia spadającymi przedmiotami (narzędziami, materiałami i elementami konstrukcji budynków). Co drugi poszkodowany w wypadku to osoba o stażu pracy na danym stanowisku krótszym niż jeden rok.

d2ieaoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ieaoj