Nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego; kluczowy dla energetyki węgiel brunatny - Tusk
12.03. Warszawa (PAP) - Nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Kluczowy dla polskiej energetyki jest węgiel...
12.03. Warszawa (PAP) - Nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Kluczowy dla polskiej energetyki jest węgiel brunatny.
We wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się spotkanie premiera Tuska z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem. W spotkaniu wezmą też udział: szef Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki, szef kancelarii premiera Jacek Cichocki i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.
"To będzie dyskusja nad strategią energetyczną w celu urealnienia miksu w związku ze zmianami na rynku" - powiedział premier Tusk.
Podtrzymał, że planowana jest kontynuacja programu budowy elektrowni jądrowej.
"Nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego, będziemy rozmawiać na temat potrzeby inwestycji w miękką infrastrukturę. Oczekujemy nie tylko od agend rządowych, ale i od PGE wizji, która w odpowiedzialny sposób pozwoli zaoferować Polsce najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze technologie energetyki jądrowej" - powiedział Tusk.
"Nie może być mowy o nadmiernym pośpiechu, bo nasze bezpieczeństwo energetyczne w ciągu najbliższych 10-12 lat nie zależy od tego czy powstanie elektrownia jądrowa, ale strategicznie wydaje się, że w miksie energetycznym energetyka jądrowa musi mieć swoje miejsce. Dla tej technologii nie ma sensownej alternatywy" - dodał.
Poinformował, że spotkanie dotyczyć będzie też wsparcia dla OZE oraz kwestii produkcji energii z węgla brunatnego.
"Kluczowe dla polskiej energetyki przez wiele lat będą zasoby węgla brunatnego" - powiedział premier.
"Debata o energetyce w Brukseli w maju powinna przybliżyć nas do wymarzonego efektu, jakim jest przekonanie partnerów w Europie, że konkurencyjność Europy wymaga niskich cen energii w Europie. To być może wpłynie na zmianę pewnych paradygmatów w skali Unii Europejskiej. Jeśli to udałoby się uzyskać, to być może udałoby się skorygować na naszą korzyść pewne strategiczne plany, na przykład dotyczące wykorzystania węgla brunatnego" - powiedział. (PAP)
pel/ asa/