Trwa ładowanie...
d1qkzfh
24-01-2012 11:07

Nie ma porozumienia dotyczącego restrukturyzacji greckiego zadłużenia

Nastroje na rynkach pozostają dobre w oczekiwaniu na pozytywne rozstrzygnięcie dotyczące redukcji greckiego zadłużenia. Wciąż nie wypracowano porozumienia, jednak zarówno inwestorzy, jak i politycy wykazują optymizm co do tej kwestii.

d1qkzfh
d1qkzfh

Punktem spornym pozostaje oprocentowanie nowych 30-letnich obligacji, które inwestorzy za posiadane greckie papiery. Instytut Finansów Międzynarodowych reprezentujący prywatnych wierzycieli Grecji chce, aby oprocentowanie wyniosło 4%, podczas gdy MFW i EU upierają się, żeby kupon był o 0,5% niższy. Co więcej, Christine Lagarde wezwała rządy europejskich państw, aby zwiększyły swój fundusz pożyczkowy. Dyrektor wykonawcza MFW chciałaby również aby w struktury Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego został włączony Europejski Fundusz Stabilności Finansowej.

Europejska waluta ma się jak na razie dobrze. Główna para EURUSD kontynuuje wzrosty i utrzymuje się powyżej poziomu 1,3000. Euro sprzyjają opublikowane dzisiaj wstępne dane na temat indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego. Opublikowane dane wskazują na silną poprawę koniunktury zarówno w niemieckim przemyśle i usługach. Równie dobrze przedstawia się sytuacja we francuskim sektorze usług. Jeśli chodzi natomiast o całą strefę euro, to indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu wzrósł w styczniu 2012 roku do 48,7pkt. z 46,9pkt. w grudniu, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do poziomu 50,5 punktu z 48,8 punktu miesiąc wcześniej. To powinno być symptomem do kontynuacji wzrostowej korekty na euro. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,3080.

Dzisiaj zakończyło się posiedzenie banku centralnego w Japonii, który nie zmienił parametrów polityki monetarnej. Stopa referencyjna została utrzymana w przedziale 0-0,1%.Program skupu aktywów również pozostał na niezmienionym poziomie 55 bln jenów. Zrewidowane w dół natomiast zostały projekcie dotyczące tempa wzrostu PKB w latach 2011-2012. Zdaniem prezesa Shirakawy ożywienie gospodarcze w Japonii opóźni się czego główną przyczynę upatruje się w europejskim kryzysie zadłużenia oraz spowolnieniu wzrostu gospodarczego na świecie. Z kolei w USA dziś rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Fed. Wcześniej jednak poznamy istotne dane na temat nowych zamówień przemysłowych w strefie euro, sprzedaży detalicznej z Kanady a także indeks aktywności Richmond Fed.

EURPLN
Dobra passa na złotym trwa. Wczoraj para EURPLN wybiła się dołem z kanału spadkowego i kontynuowała zniżkę wchodząc w rejon wsparcia w postaci październikowych minimów lokalnych. Złotemu będzie coraz trudniej kontynuować aprecjację ze względu na obecność istotnych oporów.

d1qkzfh

EURUSD
Eurodolar zbliża się sukcesywnie w okolice styczniowych maksimów lokalnych z tego roku, które wyznaczają najbliższy opór w rejonie 1,3080. Nastroje na rynkach akcji pozostają dobre, co sprzyja odreagowaniu na euro. Wsparcie w postaci linii Kinjun na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 1,2900, natomiast ewentualne przełamanie poziomu 1,3080 otworzy drogę do kontynuacji wzrostów do poziomu 1,3240, gdzie silny opór wyznacza zniesienie 38,2% całości spadków z okolic 1,4257.

GBPUSD
GBPUSD ma trudności z pokonaniem oporu w postaci 38,2% Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej w październiku 2011 roku. Okolice 1,56 hamują drogę do dalszych wzrostów. Póki co obserwujemy lekkie odreagowanie. Najbliższe wsparcie to poziom 1,5510.

EURJPY
Wyraźny spadek awersji do ryzyka sprzyja wzrostom na parze EURJPY, która obecnie zmierza w rejon 101,30, gdzie opór wyznacza zniesienia połowy fali spadkowej z okolic 105,69. W dalszym ciągu jednak znajdujemy się poniżej chmury ichimoku na wykresie dziennym wobec czego obecny ruch wzrostowy należy traktować jako korektę ostatnich silnych spadków. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 100 jenów za euro.

Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d1qkzfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzfh