Trwa ładowanie...
d2wvgdh
28-06-2012 10:24

Nie ma szybkich rozwiązań dla kryzysu zadłużenia

Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na to wydarzenie zmienność na rynku walutowym istotnie spadła. Nadzieje na to, że szczyt okaże się przełomowy pozostają nikłe.

d2wvgdh
d2wvgdh

Francja i Niemcy opowiadają się za przyjęciem wartego 130 mld EUR pakietu na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego. To jednak nie pomoże w poprawie nastrojów rynkowych. Choć wiadome jest, że nie ma szybkich rozwiązań dla kryzysu zadłużenia, to jednak rynki oczekują bardziej zdecydowanych działań ze strony rządzących, które miałyby zapobiec dalszemu rozprzestrzeniania się kryzysu zadłużeniowego. To może być dość trudne mając na uwadze duże rozbieżności w wizji wychodzenia z kryzysu wśród europejskich polityków. Zdaniem Fitch dopóki europejscy decydenci nie opracują planu działań w kierunku większej integracji politycznej, fiskalnej i politycznej, dopóty oceny wiarygodności kredytowej państw strefy euro będą sukcesywnie obniżane. Istotnym problemem pozostaje spowolniające ożywienie gospodarki światowej, a także pogarszająca się kondycja największych gospodarek strefy euro. Do tego należy dołożyć niepewność związano z dalszymi losami Grecji.

Rynek walutowy pozostaje dość stabilny. Rynki przed silniejszym ruchem kierunkowym będą oczekiwały na komunikaty napływające ze szczytu przywódców europejskich. Czy to co usłyszą rynki je zadowoli? Najprawdopodobniej nie- a więc po weekendzie znów możemy obserwować pogorszenie nastrojów. Pozostaje jeszcze szansa na skoordynowaną akcję banków centralnych jednak z perspektywy dotychczasowych działań taki krok wydaje się być odkładany na czarną godzinę. Para EURUSD przełamała dzisiaj wsparcie w okolicy 1,2440-1,2460, które jak dotąd skutecznie ograniczało drogę do dalszych spadków na tej parze.

Dzisiaj Włochy zaoferują do sprzedaży 5- i 10-letnie obligacje. Wyniki tej aukcji poznamy po godzinie 11:00. Wcześniej na rynek napłyną dane odnośnie nastrojów konsumentów, producentów, klimatu inwestycyjnego w biznesie i gospodarce w strefie euro. Oprócz tego z USA zostaną opublikowane dane na temat bezrobocia tygodniowego, finalne dane na temat PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku oraz indeks PCE. Wszelkie dane będą pozostawały jednak w cieniu szczytu przywódców UE.
EURPLN
W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń na rynkach zagranicznych notowania złotego pozostają stabilne. Para EURPLN handlowana jest poniżej chmury ichimoku na wykresie 4h jednak z technicznego punktu widzenia może dojść do testu dolnego ograniczenia chmury i górnego ograniczenia formacji trójkąta. Aktualną strefą wsparcia pozostaje rejon 4,2250-4,24.

EURUSD
EURUSD przełamał dzisiaj strefę wsparcia 1,2440-1,2460, co z otworzyło drogę do kontynuacji spadków w rejon czerwcowego minimum na poziomie 1,2287. Dodatkowym impulsem do osłabienie euro w dniu dzisiejszym był wzrost stopy bezrobocia w Niemczech do poziomu 6,8% w czerwcu, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał, że utrzyma się ona na poziomie 6,7%. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,2520-1,2530.

d2wvgdh

GBPUSD
W oczekiwaniu na dane na temat PKB z Wielkiej Brytanii funt traci na wartości. Z technicznego punktu widzenia dojdzie najprawdopodobniej do testu wsparcia na poziomie 1,5526, co otworzy drogę do dalszych spadków na tej parze. Doniesienia ze szczytu UE pozostają dodatkowym czynnikiem ryzyka. Silny opór to okolice 1,5650.

USDJPY
Wzrosty na parze USDJPY powstrzymał opór w postaci dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testu przełamanego górnego ograniczenia kanału spadkowego na poziomie 79 jenów za dolara, który to poziom wyznacza obecnie najbliższe wsparcie. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 80,00.

Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh