Trwa ładowanie...

Nie mają prawa do zasiłku, bo opiekowali się starszą osobą

Po śmierci matki, urząd pracy odmówił kobiecie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Nie mają prawa do zasiłku, bo opiekowali się starszą osobą
d29pr5t
d29pr5t

Do RPO wpłynęła skarga od osoby, która opiekowała się niepełnosprawną matką. Po śmierci matki, urząd pracy odmówił jej prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba ta kwestionuje przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którymi prawo do zasiłku dla bezrobotnych mają osoby, które wcześniej pobierały renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowe, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński czy też urlop wychowawczy przyznawany na podstawie przepisów kodeksu pracy.

Prawo do zasiłku przysługuje również bezrobotnym zwolnionym z zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeżeli trwała ona co najmniej 240 dni i przypadała w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Osoba, która złożyła skargę, podkreśla, że brak prawa do zasiłku dla osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, narusza zasadę równego traktowania. W jej ocenie prawo do zasiłku dla bezrobotnych pomogłoby jej w aktywizacji zawodowej i powrocie na rynek pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do minister pracy i polityki Jolanty Fedak o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Ministerstwo ma 30 dni na odpowiedź.

d29pr5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29pr5t