ycipk-3qif7b

Nie masz wolnego w długi weekend? Urzędnicy z całej Polski mają

"Przepraszamy za niedogodności, zapraszamy w środę 16 sierpnia” - taką kartkę najpewniej będzie można zobaczyć na drzwiach wielu instytucji. Wolne w poniedziałek mają m.in. wszystkie organy administracji rządowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wtorek urzędy w całej Polsce mają wolne.
We wtorek urzędy w całej Polsce mają wolne. (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
ycipk-3qif7b

- 14 sierpnia 2017 r. dniem wolnym od pracy - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach na swoich stronach internetowych. Skarbówki zamknięte będą też w innych miastach. W Warszawie, Gdańsku, Poznaniu.

Nieczynne będą wszystkie urzędy administracji rządowej, czyli m.in. urzędy wojewódzkie. Chciałeś odebrać paszport w poniedziałek 14 sierpnia? To się nie uda. Zamknięte będą też punkty paszportowe urzędów wojewódzkich. Wszystkie. I w Gdańsku, i w Gdyni, i w Chojnicach.

Nie wszystkie instytucje chwalą się tym na pierwszych stronach, w aktualnościach. Niektóre mają taką informację nieco skrytą w zakładce "Godziny pracy".

ycipk-3qif7b

Dlaczego urzędnicy mają wolne, a ty nie? To efekt zarządzenia Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pod koniec marca Beata Kempa zdecydowała, że 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia to dla urzędników dni wolne. Tak, są to daty długich weekendów.

KPRM
Podziel się

Źródło: zarządzenie Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument do znalezienia tutaj

Nie ma jednak nic za darmo. Za to urzędnicy do pracy muszą przyjść w trzy soboty. Odpracowali już dwa długie weekendy 13 maja i 24 czerwca. Za sierpniowy długi weekend zapłacą pracując w sobotę 9 września.

ycipk-3qif7b

Ale nie tylko rządowe organy zamkną swoje drzwi. Zrobią to też niektóre lokalne urzędy miast i gmin. Dlaczego? 14 sierpnia urzędnicy odbiorą dzień wolny za święto 11 listopada. W tym roku wypada w sobotę. A zgodnie z kodeksem pracy każdemu należy się dzień wolny za święto, które nie wypada w niedzielę.

Tak robi m.in. Urząd Miejski w Wołowie. Urząd Miasta w Przemyślu też będzie zamknięty, przez trzy godziny działał będzie Urząd Stanu Cywilnego. Głównie po to, by rejestrować zgony. Działał będzie natomiast Urząd Miasta w Krakowie. Zmieniły się jedynie godziny pracy.

Dobrze omawia to Państwowa Inspekcja Pracy.
- Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy - czytamy na stronach PIP. Dnia wolnego nie ma za święto wypadające w niedzielę.

WP.PL
Podziel się
ycipk-3qif7b

Kolejny długi weekend jeszcze w tym roku

Nie udało ci się załatwić długiego weekendu, a zazdrościsz urzędnikom? W miesiącach letnich nie ma już żadnego długiego wolnego. Następny przypada dopiero na jesień.

I to właśnie jesienną chandrę będzie można leczyć aż przez pięć dni. Zapłacimy jednak za nie dwoma dniami urlopowymi. Dlaczego? 1 listopada wypada w środę. To oznacza, że możemy zrobić sobie długi weekend na dwa sposoby.

Możemy wziąć wolne 30 i 31 października - wówczas odpoczywamy od soboty (28 października) do środy (1 listopada). Jest też druga możliwość, czyli wolne 2 i 3 listopada. Dzięki temu zyskujemy weekend od środy (1 listopada) do niedzieli (5 listopada). W obu przypadkach wolne będzie przez kolejne pięć dni.

ycipk-3qif7b

Również grudniowe święta będą okazją do dłuższego wypoczynku. Cztery dni świętowania Bożego Narodzenia mamy bez wykorzystywania jakiegokolwiek dnia wolnego (przy założeniu, że nie pracujemy w sobotę).

Od soboty (23 grudnia) do wtorku (26 grudnia) wypadają bowiem dni wolne przy okazji świąt. Wigilia jest w tym roku w niedzielę, w poniedziałek jest Boże Narodzenie, a we wtorek - drugi dzień świąt.

Wystarczą trzy dni urlopu, by do pracy wracać już w styczniu 2018 r. - a dokładnie 2 stycznia, po Nowym Roku. Wolne trzeba wtedy wziąć na środę, czwartek i piątek (27, 28 i 29 grudnia). Ze świętami takie osoby będą wypoczywać aż 10 dni - od soboty (23 grudnia) do wtorku (2 stycznia).

Co w przyszłym roku?

ycipk-3qif7b

Rok 2018 nie zacznie się kolorowo. 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli, czyli ustawowo wolny dzień od pracy. W przyszłym roku przypada na sobotę. Wielkanoc wypada z kolei 1 kwietnia i jest to - jak zwykle - niedziela. Wolny weekend potrwa więc tylko do 2 kwietnia.

Dopiero majówka 2018 r. będzie okazją do urlopowego szaleństwa. W przyszłym roku 1 maja - czyli Święto Pracy - wypada we wtorek. Z kolei w czwartek 3 maja mamy Święto Konstytucji. Wystarczą trzy dni urlopu, by mieć dziewięć dni wolnych. Wolne trzeba zaplanować na poniedziałek (30 kwietnia), środę (2 maja) i piątek (4 maja).

Kolejna okazja będzie jeszcze w maju, gdy wypada Boże Ciało. W 2018 r. będzie to 31 maja, czwartek. Wolny piątek pozwoli odpoczywać przez cztery dni.

Następny długi weekend w sierpniu. By się nim cieszyć potrzebne będą dwa dni urlopu. Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w środę, 15 sierpnia. Wolne można wziąć w poniedziałek lub wtorek (odpoczywamy pięć dni) lub w czwartek i piątek (odpoczywamy znów pięć dni).

1 listopada w przyszłym roku to czwartek. Wtedy wystarczy wolne w piątek, by odpoczywać przez cztery dni.

Przyszłoroczne święta wypadają odpowiednio na wtorek i środę (25 i 26 grudnia). Wolne 24 grudnia w wigilijny poniedziałek pozwoli odpoczywać od soboty (22 grudnia) do środy (26 grudnia), czyli przez pięć dni. Dodatkowe wolne 27 i 28 grudnia (czwartek i piątek) pozwoli odpoczywać przez dziewięć dni. Dodatkowy dzień wolnego na 31 grudnia pozwoli odpoczywać już przez 11 dni bez przerwy.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qif7b

ycipk-3qif7b
ycipk-3qif7b