Nie masz wolnego w długi weekend? Urzędnicy z całej Polski mają
"Przepraszamy za niedogodności, zapraszamy w środę 16 sierpnia” - taką kartkę najpewniej będzie można zobaczyć na drzwiach wielu instytucji. Wolne w poniedziałek mają m.in. wszystkie organy administracji rządowej.
- 14 sierpnia 2017 r. dniem wolnym od pracy - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach na swoich stronach internetowych. Skarbówki zamknięte będą też w innych miastach. W Warszawie, Gdańsku, Poznaniu.
Nieczynne będą wszystkie urzędy administracji rządowej, czyli m.in. urzędy wojewódzkie. Chciałeś odebrać paszport w poniedziałek 14 sierpnia? To się nie uda. Zamknięte będą też punkty paszportowe urzędów wojewódzkich. Wszystkie. I w Gdańsku, i w Gdyni, i w Chojnicach.
Nie wszystkie instytucje chwalą się tym na pierwszych stronach, w aktualnościach. Niektóre mają taką informację nieco skrytą w zakładce "Godziny pracy".
Dlaczego urzędnicy mają wolne, a ty nie? To efekt zarządzenia Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pod koniec marca Beata Kempa zdecydowała, że 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia to dla urzędników dni wolne. Tak, są to daty długich weekendów.
Źródło: zarządzenie Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument do znalezienia tutaj
Nie ma jednak nic za darmo. Za to urzędnicy do pracy muszą przyjść w trzy soboty. Odpracowali już dwa długie weekendy 13 maja i 24 czerwca. Za sierpniowy długi weekend zapłacą pracując w sobotę 9 września.
Ale nie tylko rządowe organy zamkną swoje drzwi. Zrobią to też niektóre lokalne urzędy miast i gmin. Dlaczego? 14 sierpnia urzędnicy odbiorą dzień wolny za święto 11 listopada. W tym roku wypada w sobotę. A zgodnie z kodeksem pracy każdemu należy się dzień wolny za święto, które nie wypada w niedzielę.
Tak robi m.in. Urząd Miejski w Wołowie. Urząd Miasta w Przemyślu też będzie zamknięty, przez trzy godziny działał będzie Urząd Stanu Cywilnego. Głównie po to, by rejestrować zgony. Działał będzie natomiast Urząd Miasta w Krakowie. Zmieniły się jedynie godziny pracy.
Dobrze omawia to Państwowa Inspekcja Pracy.
- Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy - czytamy na stronach PIP. Dnia wolnego nie ma za święto wypadające w niedzielę.
Kolejny długi weekend jeszcze w tym roku
Nie udało ci się załatwić długiego weekendu, a zazdrościsz urzędnikom? W miesiącach letnich nie ma już żadnego długiego wolnego. Następny przypada dopiero na jesień.
I to właśnie jesienną chandrę będzie można leczyć aż przez pięć dni. Zapłacimy jednak za nie dwoma dniami urlopowymi. Dlaczego? 1 listopada wypada w środę. To oznacza, że możemy zrobić sobie długi weekend na dwa sposoby.
Możemy wziąć wolne 30 i 31 października - wówczas odpoczywamy od soboty (28 października) do środy (1 listopada). Jest też druga możliwość, czyli wolne 2 i 3 listopada. Dzięki temu zyskujemy weekend od środy (1 listopada) do niedzieli (5 listopada). W obu przypadkach wolne będzie przez kolejne pięć dni.
Również grudniowe święta będą okazją do dłuższego wypoczynku. Cztery dni świętowania Bożego Narodzenia mamy bez wykorzystywania jakiegokolwiek dnia wolnego (przy założeniu, że nie pracujemy w sobotę).
Od soboty (23 grudnia) do wtorku (26 grudnia) wypadają bowiem dni wolne przy okazji świąt. Wigilia jest w tym roku w niedzielę, w poniedziałek jest Boże Narodzenie, a we wtorek - drugi dzień świąt.
Wystarczą trzy dni urlopu, by do pracy wracać już w styczniu 2018 r. - a dokładnie 2 stycznia, po Nowym Roku. Wolne trzeba wtedy wziąć na środę, czwartek i piątek (27, 28 i 29 grudnia). Ze świętami takie osoby będą wypoczywać aż 10 dni - od soboty (23 grudnia) do wtorku (2 stycznia).
Co w przyszłym roku?
Rok 2018 nie zacznie się kolorowo. 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli, czyli ustawowo wolny dzień od pracy. W przyszłym roku przypada na sobotę. Wielkanoc wypada z kolei 1 kwietnia i jest to - jak zwykle - niedziela. Wolny weekend potrwa więc tylko do 2 kwietnia.
Dopiero majówka 2018 r. będzie okazją do urlopowego szaleństwa. W przyszłym roku 1 maja - czyli Święto Pracy - wypada we wtorek. Z kolei w czwartek 3 maja mamy Święto Konstytucji. Wystarczą trzy dni urlopu, by mieć dziewięć dni wolnych. Wolne trzeba zaplanować na poniedziałek (30 kwietnia), środę (2 maja) i piątek (4 maja).
Kolejna okazja będzie jeszcze w maju, gdy wypada Boże Ciało. W 2018 r. będzie to 31 maja, czwartek. Wolny piątek pozwoli odpoczywać przez cztery dni.
Następny długi weekend w sierpniu. By się nim cieszyć potrzebne będą dwa dni urlopu. Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w środę, 15 sierpnia. Wolne można wziąć w poniedziałek lub wtorek (odpoczywamy pięć dni) lub w czwartek i piątek (odpoczywamy znów pięć dni).
1 listopada w przyszłym roku to czwartek. Wtedy wystarczy wolne w piątek, by odpoczywać przez cztery dni.
Przyszłoroczne święta wypadają odpowiednio na wtorek i środę (25 i 26 grudnia). Wolne 24 grudnia w wigilijny poniedziałek pozwoli odpoczywać od soboty (22 grudnia) do środy (26 grudnia), czyli przez pięć dni. Dodatkowe wolne 27 i 28 grudnia (czwartek i piątek) pozwoli odpoczywać przez dziewięć dni. Dodatkowy dzień wolnego na 31 grudnia pozwoli odpoczywać już przez 11 dni bez przerwy.