Nie podpisuj tego dokumentu! Będzie zmiana w prawie pracy
Pracodawcy coraz częściej żądają od pracowników podpisania weksli in blanco przy zawieraniu umów o pracę. To bardzo szkodliwa praktyka. Jest szansa, że zostanie zakazana ustawowo. Projekt zmian w kodeksie pracy trafił do Sejmu.
01.08.2013 | aktual.: 01.08.2013 15:11
Weksel ma stanowić zabezpieczenie ewentualnych roszczeń wobec pracownika, np. spłaty szkoleń finansowanych przez szefa (w sytuacji, gdy podwładny po szkoleniu odchodzi z firmy) lub odszkodowań w przypadku uszkodzenia majątku firmy i sprzętu używanego przez pracownika. Często od podpisania weksla uzależniane jest zatrudnienie pracownika. A sumy wekslowe sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Według prawa, pracownik nie ma obowiązku podpisywać takiego dokumentu. To kwestia ustaleń między konkretnym pracodawcą i pracownikiem. Jednak obecnie nie obowiązują też przepisy, które jednoznaczny zakazywałyby stosowania tej metody.
Co prawda Sąd Najwyższy w wyroku ze stycznia 2011 r. stanął na stanowisku, że nie można stosować weksli na zabezpieczenie roszczeń odszkodowawczych pracodawcy względem pracownika. Nie ma jednak gwarancji, że sąd rozstrzygający konkretną sprawę, podzieli stanowisko Sądu Najwyższego. Dlatego m.in. Główny Inspektor Pracy chce konkretnych zmian w tym względzie. Stosowanie weksli ma być karane - zagrożone grzywną w wysokości 30 tys. zł. Sprawą dopiero jednak zajęli się posłowie.
Dodajmy, że o podpisywanie weksli in blanco albo zgodę na egzekucję z prywatnego majątku zmuszani są m.in. handlowcy, którzy często korzystają ze służbowych aut. Ale jest też druga strona medalu. Pracodawcy obawiają się, że trudno im będzie zabezpieczyć firmowe mienie.
ag/WP.PL
Zobacz: Prawo pracy 2013