Nie tylko stare piece. Obowiązek dla posiadaczy kominków

Stare kominki w Polsce będą musiały zostać wymienione lub uzupełnione o specjalistyczne filtry, aby sprostać unijnym regulacjom i ustawom antysmogowym. Ostatecznym skutkiem zaniechania tych działań mogą być dotkliwe kary.

Stary kominek trzeba będzie zburzyć lub przerobić
Stary kominek trzeba będzie zburzyć lub przerobić
Źródło zdjęć: © Getty Images | Chris Rogers
oprac. PAM

W Polsce trwa intensywna wymiana archaicznych pieców na węgiel oraz inne paliwa na nowoczesne, bardziej ekologiczne urządzenia. Aktualnie obowiązek dostosowania obejmuje również kominki, które mają spełniać tzw. wymogi ekoprojektu, czyli unijne normy dla efektywności energetycznej źródeł ogrzewania.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo

Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?

Stary kominek trzeba będzie zburzyć lub przerobić

Normy wymuszają wymianę przestarzałych źródeł ciepła na te emitujące mniej zanieczyszczeń, co jest także wynikiem lokalnie obowiązujących uchwał antysmogowych w całym kraju. Przepisy dotyczą zarówno wymiany starych pieców na węgiel, jak i kominków. Kominki muszą się dostosować do określonych norm:

  • efektywności energetycznej sezonowej,
  • redukcji emisji pyłów zawieszonych (PM),
  • obniżenia emisji organicznych związków gazowych (OGC),
  • ograniczenia emisji tlenku węgla (CO),
  • zmniejszenia emisji tlenków azotu (NOx).

Skąd wziąć pieniądze na wymianę urządzeń?

Nowe przepisy dotyczące kominków obowiązują już w niektórych regionach, a w innych wejdą w życie do 2029 roku. Regulacje te są już wprowadzone na terenie województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i małopolskiego.

Właścicieli nieruchomości nieprzestrzegających tych regulacji mogą spotkać mandaty do 500 zł, a nawet grzywny do 5 tysięcy złotych.

Portal money.pl informuje, że jest możliwość uzyskania dofinansowania pokrywającego do 100% kosztów z programu "Czyste powietrze", znanego i chętnie wybieranego przez Polaków. W ramach tego programu można wymienić stary piec czy kominek na urządzenia takie jak kocioł na pellet drzewny lub pompę ciepła.

Jak tłumaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem, że beneficjenci zobowiążą się, że wszystkie zainstalowane urządzenia grzewcze będą spełniać wymogi lokalne, w tym także uchwały antysmogowe.

NFOŚiGW zaznacza, że zaostrzone ograniczenia dotyczą również sytuacji, gdy lokalne przepisy antysmogowe przewidują bardziej restrykcyjne normy co do używanych źródeł ciepła. Nowoczesne kotły na biomasę, spełniające wymogi ekoprojektu, wciąż kwalifikują się do dofinansowania w programie "Czyste powietrze", pod warunkiem ich zgodności z uchwałami antysmogowymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (333)