Nie zapłacisz już podatku od należnych ci pieniędzy
Przedsiębiorca wybudował na twojej ziemi rurociąg, gazociąg czy wieżę trakcji elektrycznej, więc musi ci za to zapłacić. A potem ty musisz podzielić się tym zyskiem z państwem. Na szczęście z tą ostatnią częścią już koniec.
Niedawno Minister Finansów Mateusz Szczurek wydał interpretację ogólną, w której uznał, że wynagrodzenie uzyskane przez osobę fizyczną z tytułu ustanowienia służebności przesyłu korzysta ze zwolnienia wynikającego z ustawy o PIT. Zmienił tym samym niekorzystną interpretację wydaną przez swojego poprzednika prawie rok temu.
Wiadomość jednak nie dla wszystkich będzie dobra. Ponieważ zwolnieniem objęte są tylko kwoty wypłacone posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w związku z prowadzeniem na nich inwestycji dotyczących infrastruktury przesyłowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Chodzi tutaj o wodociągi, kanalizację, instalacje ciepłownicze, elektryczne, gazowe i telekomunikacyjne. Nie ma znaczenia czy wynagrodzenie zostanie wypłacone na podstawie umowy, ugody, czy wyroku sądowego.
Problem opodatkowania służebności przesyłu pojawił się w 2008 roku, kiedy wprowadzono go do kodeksu cywilnego obok służebności gruntowej i osobistej. Wcześniej należności z tego tytułu egzekwowano na podstawie służebności gruntowej. Jednak ustawodawcy wprowadzając nowy rodzaj służebności pominęło dosyć istotną kwestię jaką jest zwolnienie podatkowe wynagrodzenia. To spowodowało, że fiskus chętnie domagał się podatku od pieniędzy jakie właściciel ziemi dostał od przedsiębiorcy za korzystanie z jego gruntów.
Takie podejście skarbówki nie spodobało się sądom administracyjnym. Interpretację ogólną poprzedni Minister Finansów wydał 10 lipca 2013 roku, tymczasem już 26 listopada NSA stwierdził, że ustanowienie nowego rodzaju służebności wychodziło naprzeciw potrzebom i regulowało istniejącą już kwestię. Do tego skoro istota nowego rozwiązania prawnego jest taka sama jak poprzednich, to nie można zakładać, że miało dojść do zniesienia zwolnienia podatkowego.
Nowa interpretacja ogólna Ministra Finansów wpisuje się w linię orzeczeń wydawanych przez sądy administracyjne. Co więcej, oprócz faktu, że posiadacze gruntów rolnych odniosą korzyść, bo nie będą musieli płacić podatku z tego tytułu, to zyskają na tym też przedsiębiorcy, którzy nie będą musieli więcej wystawiać PIT-8C.