Trwa ładowanie...
d30ri2e

Niedopałki papierosów większym źródłem zanieczyszczeń niż plastikowe słomki. Filtry zabijają zwierzęta i trują dzieci

Niedopałki papierów, stanowią czwartą część wszystkich śmieci znalezionych w oceanach. Są też najczęściej znajdowanym śmieciem na plażach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedopałki papierosów większym źródłem zanieczyszczeń niż plastikowe słomki. Filtry zabijają zwierzęta i trują dzieci
(Shutterstock.com)
d30ri2e

Najnowszy raport Ocean Conservancy wskazuje, że niedopałki stanowią większy problem niż plastikowe słomki, do eliminacji których nawołują ostatnie głośne kampanie społeczne, o których informowalimy w Finansach WP.

Zobacz również: UE na wojnie z plastikiem. Znikną naczynia jednorazowe, słomki do napojów i patyczki do uszu

Każdego roku bowiem na świecie produkowanych jest 4,5 biliona papierosów – pisze portal buggzodiac.com. Dla porównania, według organizacji Truth Initiative, tylko w 2016 roku tylko w okolicach wody i na amerykańskich plażach zebrano ponad milion niedopałków.

d30ri2e

Niedopałki są na pierwszej pozycji wśród śmieci na plażach, podczas gdy osławione już plastikowe słomki i mieszadła do napojów zajmują siódme miejsce na liście.

Na dodatek filtry i resztki wypalonego tytoniu są toksyczne dla zwierząt morskich, dla ryb, które trafiają na nasze stoły, psów, z którymi spacerujemy po plażach oraz dzieci – alarmuje Ocean Conservancy.

Zobacz również: Czy to już koniec ery plastiku?

Jak tłumaczą ekolodzy, stosowane w papierosach filtry produkowane są z octanu celulozy, tworzywa sztucznego, które nie ulega biodegradacji. Dodatkowo, jak pisze portal buggzodiac.com, ich funkcja filtrująca podczas palenia jest jedynie manipulacją psychologiczno-marketingową.

d30ri2e

Nie ma bowiem dowodów naukowych na to, aby papierosowe filtry rzeczywiście ograniczały substancje szkodliwe ulatniające się podczas palenia. Z drugiej strony, te same filtry są, według badaczy z Cigarette Butt Pollution Project, najprawdopodobniej odpowiedzialne za zachorowanie na jeden z rodzajów raka płuc.

Zobacz również: Carlsberg wycofuje się z plastikowych uchwytów do sześciopaków. Puszki będzie sklejał

Phillip Morris International, jeden z największych amerykańskich koncernów tytoniowych, właściciel marki Marlboro, przekonuje, że to sami palacze muszą zmienić swoje złe nawyki związane z zaśmiecaniem. Jak poinformował na łamach portalu menadżer koncernu, firma aktywnie wspiera kampanie przeciwdziałające zaśmiecaniu i nawołujące do właściwej utylizacji niedopałków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez #dziejesię

d30ri2e

Podziel się opinią

Share

d30ri2e

d30ri2e