Trwa ładowanie...

Niedzielni zakupowicze muszą zmienić plany

Amatorzy niedzielnych zakupów muszą zmienić plany. 8 czerwca wszystkie galerie handlowe będą zamknięte. W najbliższą niedzielę bowiem przypada Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwane Zielone Świątki.

Niedzielni zakupowicze muszą zmienić planyŹródło: WP.PL
d432za1
d432za1

Jak tłumaczy rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zgodnie z prawem w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W związku z tym super-, hiper-markety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników, powinny być nieczynne.

W czasie świąt mogą być natomiast otwarte małe sklepiki osiedlowe. Za ladą nie mogą jednak stanąć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jedynie właściciele takich sklepów. - Także osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne - podkreśla Danuta Rutkowska. Rzeczniczka zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem odrębnej umowy cywilnoprawnej na pracę w święta, jeśli zakres obowiązków jest identyczny z obowiązkami wykonywanymi w ramach etatu. Jest to wykroczenie karane grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Rzeczniczka PIP podkreśla, że kontrole wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.

d432za1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d432za1