Trwa ładowanie...
d34hhjg
finanse
15-01-2014 06:30

Niekonwencjonalna polit. pieniężna opóźnia restrukturyzację sektora bankowego - Rzońca

15.01. Warszawa (PAP) - Niekonwencjonalne działania w polityce pieniężnej opóźniają restrukturyzację sektora bankowego i zniechęcają rządy do dostosowań fiskalnych. W dłuższym...

d34hhjg
d34hhjg

15.01. Warszawa (PAP) - Niekonwencjonalne działania w polityce pieniężnej opóźniają restrukturyzację sektora bankowego i zniechęcają rządy do dostosowań fiskalnych. W dłuższym okresie godzą w niezależność banku centralnego i mogą wywołać inflację - uważa Andrzej Rzońca z Rady Polityki Pieniężnej.

"Niekonwencjonalne działania w polityce pieniężnej opóźniają dostosowania w sektorze bankowym. Podobnie mogą zniechęcać rządy do podjęcia dostosowań fiskalnych" - powiedział Rzońca na seminarium naukowym.

"Ryzykiem, jakie wiąże się z niekonwencjonalnymi działaniami w polityce pieniężnej, jest wykreowanie baniek spekulacyjnych. W dłuższym okresie niekonwencjonalne działania w polityce pieniężnej rodzą ryzyka utraty niezależności przez bank centralny, a także wywołania inflacji" - dodał.

Jego zdaniem, chociaż polityka Europejskiego Banku Centralnego jest określana jako taka, która zapobiegła załamaniu systemu finansowego eurolandu, to jednak jej koszty rosną wraz z upływem czasu.

d34hhjg

"Polityka pieniężna EBC jest przedstawiana jako coś, co pozwoliło zapobiec załamaniu się sektora finansowego strefie euro. Koszty tego rodzaju polityki rosną w czasie. Daje ona czas na restrukturyzację sektorowi bankowemu, o ile ten sektor restrukturyzację przeprowadzi" - uważa Rzońca.

"Można posłużyć się analogią profesora i studentów, gdyby wykładowca pozwolił studentom określić termin oddania pracy domowej, to można się spodziewać, że wielu studentów systematycznie wydłużałoby oddanie. Podobnie było z bankami, mogły oczekiwać, że skoro polityka pieniężna jest zdominowana przez zły stan sektora bankowego, to ta polityka się nie zmieni dopóki sektor bankowy nie zostanie uzdrowiony" - dodaje.

W opinii członka RPP opóźnianie restrukturyzacji sektora bankowego skutkowało także opóźnianiem restrukturyzacji w sektorze przedsiębiorstw.

W ocenie Rzońcy dostarczenie płynności bankom przez EBC nie wymagało tak głębokiego cięcia kosztu pieniądza.

d34hhjg

"Wstrzykiwanie pewnej płynności warunkach silnych napięć finansowych, nie wymaga obniżenia stóp procentowych praktycznie do zera. Można dostarczyć płynność, ale nie po zerowym koszcie" - powiedział.

"Jeżeli jednocześnie obniża się stopy procentowe do zera, blokuje się restrukturyzację. Banki mogą oczekiwać, ze dopóki wszystkie się nie zrestrukturyzują, bank centralny będzie podtrzymywał niekonwencjonalną politykę pieniężną. Nie widzę powodu, dlaczego obniżono stopy procentowe do tak niskiego poziomu" - dodaje.

Na styczniowym posiedzeniu EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pb w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc.

Jednocześnie prezes banku centralnego strefy euro Mario Draghi poinformował, że EBC wzmocnił swoje zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie, by wspomóc gospodarkę strefy euro. Zapewnił też o gotowości banku do działania i kolejnych obniżek stóp w razie zacieśnienia warunków na krótkoterminowym rynku pieniężnym lub w razie pogorszenia perspektyw inflacji. (PAP)

bg/ pr/

d34hhjg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hhjg