Trwa ładowanie...
handel
29-05-2009 06:52

Niekorzystne przepisy o lepszej żywności

Polscy konsumenci stracą na nowych przepisach żywnościowych, bo przestają one preferować produkty wyższej jakości. Wszystko przez otwarcie rynku na produkty z Unii Europejskiej.

Niekorzystne przepisy o lepszej żywnościŹródło: Jupiterimages
d3916wr
d3916wr

Jeśli w jakimś państwie Unii Europejskiej ktoś wyprodukuje żywność gorszej jakości niż w Polsce, ale spełniającą normy unijne, to może sprzedawać ją nad Wisłą. Tak wynika z projektu noweli ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia, ale otwarcie rynku nie jest pomysłem naszych urzędników.

_ Nowela to dostosowanie do aktualnego stanu prawa unijnego _- mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wolny rynek nadchodzi

Unijna tendencja (zapoczątkowana orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 1979 r. w sprawie Cassis de Dijon) to otwieranie rynku. Towar legalnie wyprodukowany w jednym państwie unijnym - nie wykluczając żywności - trzeba dopuścić na rynki pozostałych. Dlatego art. 6 ustawy ma zawierać tzw. klauzulę wzajemnego uznania środków. Pozwala wprowadzić do obrotu w naszym kraju większe ilości żywności. “Możliwość taka odnosi się do żywności, dla której wymagania zdrowotne nie zostały zharmonizowane z prawem wspólnotowym, oraz dla żywności, która została wprowadzona do obrotu w innych państwach członkowskich UE” - czytamy w uzasadnieniu projektu. Teraz zdarza się, że polskie normy stawiają żywności wyższe wymagania niż te narzucone przez prawo europejskie.

Spokój w branży

Z noweli wynika, że gdy w innym kraju unijnym wyprodukuje się żywność zgodną z europejskimi normami, ale np. zbyt zanieczyszczoną według polskich przepisów, to i tak można nią będzie handlować w naszym kraju. Nie będzie też kontrolowana na granicach.
_ Kontrola dotyczy tylko zewnętrznych granic Unii _ - mówi Julita Dąbrowska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

d3916wr

W branży spożywczej nie ma paniki.
_ Nie ma obaw, że nagle zaleje nas żywność z innych krajów UE, bo Polska więcej eksportuje do krajów unijnych, niż stamtąd importuje _ - mówi Gantner.

Nowela to dobry argument dla rolników i ministra Marka Sawickiego, aby zlikwidować zbyt surowe standardy zawartości np. pestycydów i zanieczyszczeń w żywności i paszach. Zwolennicy liberalizacji tłumaczą, że surowe przepisy obniżają konkurencyjność polskiego przemysłu żywnościowego, generując dodatkowe sztuczne koszty.

Świadomi konsumenci

Urzędnicy będą badać towary z UE. Kontrole nie zajmują się jednak porównywaniem, czy ten sam produkt spożywczy sprzedawany w Polsce jest lepszy bądź gorszy od tego za granicą.
_ Kawa nie jest taka sama w Polsce jak w Niemczech. My sprawdzamy tylko, czy kiedy do nas trafi niemiecka kawa, to informacje np. o jej składzie znajdują potwierdzenie w rzeczywistości _ - mówi Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie będzie też przeszkód, aby handlować w Polsce żywnością z organizmami genetycznie modyfikowanymi (GMO).
_ Nie ma zakazu handlu żywnością wytworzoną z użyciem surowców uzyskanych z odmian GMO dopuszczonych przez Komisję Europejską. Muszą być tylko odpowiednio oznakowane, tak aby konsumenci wiedzieli, co kupują _ - tłumaczy Gantner.

Michał Kosiarski
Rzeczpospolita

d3916wr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3916wr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj