Trwa ładowanie...
powódź
18-06-2010 12:34

Niemcy wiedzą, jak przeprowadzić planową zagładę komarów (jeńców nie biorą)

Czy będzie nowy podatek od komarów? Brzmi śmiesznie, ale sprawa jest jak najbardziej poważna. I... nie pozbawiona sensu.

Niemcy wiedzą, jak przeprowadzić planową zagładę komarów (jeńców nie biorą)Źródło: AFP, fot: HO
d41zi6s
d41zi6s

W zeszłym tygodniu szef MSWiA Jerzy Miller uruchomił 7,5 miliona złotych na odkomarzanie zalanych terenów w województwach świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. W sumie na walkę z insektami poszło już 9,5 miliona złotych.

Jednak komarowa sytuacja jest w całym kraju zła. Wiosna mokra, bez większych przymrozków spowodowała, że uciążliwe insekty rozmnażały się w zastraszającym tempie. Wredne bestie składają jaja w jeziorach, stawach czy kałużach, a później wysysają z nas krew. Ich życiodajny nektar (w gwoli ścisłości zależy im na naszym białku).

Miliony na walkę z irytującym ustrojstwem idą nie tylko z budżetu centralnego. Samorządy przeznaczają na ten cel grube tysiące. Przykładowo Wrocław wyda na walkę z komarami 400 tys. zł. Jedna akcja z użyciem helikoptera może kosztować nawet ponad milion złotych. Dla niektórych gmin to znacznie więcej niż zimą przeznaczyły na walkę z zalegającym śniegiem i nie stać ich na takie działania.

Wszystkie zabiegi, nawet te najdroższe, mają mały sens, gdyż na występy gościnne w jednej miejscowości przylatują stadka z innej. Czyli nasze pieniądze (bo w końcu i tak pochodzą one z naszych podatków)
lądują, całkiem dosłownie, w błocie. Przy takiej pladze potrzebna jest skoordynowana walka na wszystkich frontach.

d41zi6s

Specjalistami w tej podjazdowej wojnie są Niemcy. Od lat płacą specjalny podatek na walkę z komarami. Najpierw była to jedna marka rocznie, dziś jest to jedno euro. Pieniądze przeznaczane są na skoordynowaną walkę z niechcianymi insektami. Zagłada insektów jest planowa, ma miejsce w całej dolinie rzeki, tak by latający gość z Bonn nie osiedlił się z rodziną w Kolonii.

A wszystko zaczęło się jakieś 30 lat temu. Rokroczne wylewy Renu i mnożące się owady skutecznie uprzykrzały codzienne życie. Ówczesny rząd postanowił potraktować sprawę insektów nader poważnie. Powstała KABS (Kommunale Aktionsgemeinschaft zur Bekampfung der Schnakenplage).

Organizacja, stosując także naturalne metody, skutecznie walczy z komarami. Pieniądze z podatku wystarczają, nie tylko na zmasowany atak na insekty, ale także na badania naukowe, by jeszcze skuteczniej walczyć na froncie, w którym stawka to mniej irytujących swędzących bąbli.

Pomysł nowego antykomarowego podatku wcale nie musi być tak głupi, jak by się mogło wydawać. Oczywiście tylko jeśli pieniądze z niego uzyskane przeznaczone były na ten konkretny cel, a nie np. na dopłaty do niewydolnego systemu emerytalnego. Niestety, znając polskie realia, skończyłoby się jak z podatkiem drogowym...

Jan Kaliński Wirtualna Polska

d41zi6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zi6s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj