Trwa ładowanie...
IAR
Gospodarka

Niemcy z rekordowym deficytem

Niemiecki deficyt budżetowy wyniesie w tym roku od 60 do 63 miliardów euro. To nadal rekordowy poziom deficytu w historii Niemiec, choć o 20 miliardów mniej niż do tej pory zakładano.
Share
Niemcy z rekordowym deficytem
Źródło: Jupiterimages
d4napwu

Oficjalne prognozy resortu finansów przewidywały do tej pory, że deficyt budżetowy osiągnie poziom 80 miliardów euro. 20 dodatkowych miliardów, nieplanowanych w budżecie, niemiecki rząd uzyska z wyższych niż zakładano wpływów podatkowych, niższych kosztów funkcjonowania rynku pracy, a także ze sprzedaży licencji telefonii komórkowej.

Informacje mediów o niższym deficycie, podane wcześniej przez niemieckie media, potwierdzili politycy z kręgów koalicji rządzącej. Nowe szacunki zakładają, że także przyszłym roku deficyt będzie niższy niż zakładano. Według najnowszych danych, ma wynieść maksymalnie 55 miliardów, a nie 72 miliardy euro.

Według mediów, dobre prognozy dla niemieckich finansów teoretycznie pozwoliłyby rządowi w Berlinie na wstrzymanie nawet o rok realizacji drastycznego programu oszczędnościowego. Koalicjanci jednak zapowiadają, że będa trzymać się oszczędnościowego kursu. Przyjęty przez rząd na początku czerwca program zakłada uzyskanie oszczędności rzędu 80 miliardów euro do 2014 roku.

d4napwu

Podziel się opinią

Share
d4napwu
d4napwu