Trwa ładowanie...
d3rffkf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Moje finanse

Niemiecki biznes deklaruje gotowość do realizacji sankcji wobec Rosji

Niemiecki biznes zaostrzył po zestrzeleniu przez prorosyjskich separatystów malezyjskiego samolotu swoje krytyczne stanowisko wobec prezydenta Władimira Putina, deklarując gotowość do wprowadzenia w życie twardych sankcji wobec Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki biznes deklaruje gotowość do realizacji sankcji wobec Rosji
(AFP, Fot: Daniel Roland)
d3rffkf

- Politycy muszą zdecydować, jakie wnioski należy wyciągnąć (z zestrzelenia samolotu). Niemiecki biznes wprowadzi je w życie - zadeklarował szef Komisji ds. Wschodu Eckhard Cordes w wywiadzie, który ukazał się w piątek w dzienniku kół gospodarczych "Handelsblatt".

- Jeżeli (niemiecki rząd i UE) uznają, że Rosja nie współpracuje w dostatecznym stopniu i konieczne są twarde sankcje, to my zrealizujemy to w 100 procentach. Prymat polityki obowiązuje - podkreślił niemiecki przedsiębiorca. Zastrzegł, że w przypadku nałożenia restrykcji UE powinna zagwarantować, że będzie można po pewnym czasie je znieść.

- Prezydent Putin musi wywrzeć presję na separatystów, a jeśli nie ma na nich wpływu, to musi sobie taki wpływ zapewnić - powiedział Cordes. Niemiecki biznes nie akceptuje "drogi, którą kroczy Putin" - dodał.

d3rffkf

Komisja ds. Wschodu reprezentuje ok. 200 niemieckich koncernów i mniejszych firm działających na terenie Rosji i innych krajów Europy Wschodniej. Dotychczas przedsiębiorcy byli przeciwni sankcjom, obawiając się negatywnych skutków dla własnych firm i całej gospodarki niemieckiej.

W zeszłym roku obroty handlowe między Niemcami a Rosją wyniosły 76 mld euro. Niemcy sprzedają Rosji przede wszystkim maszyny, samochody i inne towary konsumpcyjne, importują natomiast gaz i ropę. W Rosji działa ponad 6000 niemieckich firm. Wartość niemieckich inwestycji w tym kraju szacowana jest na 20 mld euro.

Jak powiedział Cordes, który w zeszłym tygodniu przebywał w Moskwie, obowiązujące obecnie sankcje hamują rozwój rosyjskiej gospodarki i handel. "Nie spotkałem nikogo w kręgach gospodarczych, kto by się poważnie nie martwił istniejącą sytuacją" - powiedział.

Jego zdaniem najbardziej bolesne byłyby dla Rosji sankcje w sektorze finansowym. Restrykcje dotyczące przemysłu zbrojeniowego i energetyki byłyby widoczne dopiero po pewnym czasie - powiedział Cordes.

d3rffkf

Podziel się opinią

Share

d3rffkf

d3rffkf