Trwa ładowanie...
d1fzot8

Niemiecki rząd przejął ponad 47 proc. Hypo Real Estate

Niemieckie państwo przejęło 47,31 proc. udziałów w banku Hypo Real Estate, który popadł w trudności w związku z kryzysem finansowym - poinformował w czwartek Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (SoFFin).
Share
Niemiecki rząd przejął ponad 47 proc. Hypo Real Estate
Źródło: AFP, Fot: MICHAEL GOTTSCHALK
d1fzot8

Otwiera to drogę do pierwszej w historii RFN nacjonalizacji banku. "Przejęcie w celu stabilizacji Hypo Real Estate może postępować bez przeszkód" - oświadczył fundusz.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 2 czerwca SoFFin chce doprowadzić do podwyższenia kapitału podstawowego Hypo Real Estate poprzez emisję nowych akcji oraz uzyskania większości na poziomie 90 proc. Pozwoliłoby to na przymusowy wykup akcji pozostałych udziałowców.

Monachijski bank uniknął bankructwa tylko dzięki pomocy kapitałowej i poręczeniom na kwotę 102 mld euro, z których 87 mld pochodziło z kasy państwowej. W celu ustabilizowania sytuacji finansowej spółki niemiecki rząd dąży do przejęcia nad nią całkowitej kontroli.

d1fzot8

Do 4 maja akcjonariusze mieli czas na przyjęcie oferty rządu dotyczącej odkupienia akcji po jednostkowej cenie 1,39 euro. Realizację planów SoFFin blokuje przede wszystkim amerykańska firma J.C. Flowers i powiązani z nią inwestorzy, do których obecnie należy 21,7 proc. udziałów w Hypo.

Dlatego rząd przyjął ustawę o tzw. przejęciu ratunkowym, która umożliwia w ostateczności wywłaszczenie akcjonariuszy banku.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że przyjrzy się pakietowi ratunkowemu dla Hypo Real Estate.

_ Zmiana modelu przedsiębiorstwa nie jest łatwa, ale kluczowa dla Hypo Real Estate. Należy zatroszczyć się o to, by nie doszło do zniekształcenia zasad konkurencji. To szczególnie ważne ze względu na wielkość pomocy dla Hypo _ - powiedziała w Brukseli komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, cytowana przez agencję dpa.

d1fzot8

Podziel się opinią

Share
d1fzot8
d1fzot8