Trwa ładowanie...
d2bwuxi
28-02-2011 07:49

Niemrawo, ale nadal na północ

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek 8 punktów ponad ceną odniesienia, co w kontekście przebiegu czwartkowej sesji za oceanem i porannych, nienajgorszych nastrojów na rynkach finansowych wcale nie było jakimś spektakularnym osiągnięciem popytu

d2bwuxi
d2bwuxi

.

Poranna faza handlu przebiegła jednak ostatecznie pod znakiem dominacji byków. Odzwierciedleniem tego był stosunkowo silny ruch cenowy, który jeszcze w pierwszej godzinie notowań zdołał dotrzeć do intradayowej zapory podażowej: 2687 – 2690 pkt (wprowadzonej w komentarzach online). Trzeba przyznać, że strefa pełniła raczej drugorzędną rolę na wykresie (została zbudowana na bazie bieżącego ruchu korekcyjnego), choć co istotne przebiegała tutaj median line (również jednak odznaczająca się nieco mniejszym znaczeniem).

Okazało się jednak, że popyt „przestraszył się” tej bariery, gdyż właśnie tutaj (i trochę nieoczekiwanie) doszło do wykrystalizowania się ruchu korekcyjnego. Widać zatem było, że ten poranny sceptycyzm byków nie był przypadkowym zjawiskiem i miał swoje głębsze podstawy. Mogło to trochę dziwić, gdyż to kupujący przecież wykazywali się ostatnio nieco większą wolą walki i należało zakładać, iż przy sprzyjających warunkach zewnętrznych (a takie w piątek były) dojdzie do wykreowania się silnego ruchu wzrostowego (i bykom uda się na przykład dotrzeć wreszcie do kluczowej zapory podażowej Fibonacciego: 2703 – 2707 pkt).

Urzeczywistnił się jednak odmienny scenariusz, choć skala zainicjowanej fali korekcyjnej nie była wcale taka duża i wytraciła swój impet już w rejonie zniesienia 38.2% bieżącej fali wzrostowej (poziom 2664 pkt). Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2673 pkt (wzrost o 0.26%).

d2bwuxi

Nadal kluczową zaporą podażową pozostaje strefa: 2703 – 2707 pkt wraz z przebiegającą tutaj median line. W pierwszej kolejności zwróciłbym jednak uwagę na intradayową strefę cenową: 2687 – 2690 pkt, którą można traktować jako filtr cenowy dla uwidocznionego na załączonym wykresie przedziału: 2674 – 2677 pkt. Tak jak podkreślałem w swoich piątkowych opracowaniach online zanegowanie 2687 – 2690 pkt powinno zachęcić popyt do kreowania jeszcze większej presji na rynku i w konsekwencji sprawić, że kontrakty znalazłyby się w rejonie: 2703 – 2707 pkt.

Nie ukrywam, że w jakimś stopniu dopuszczałem możliwość realizacji w/w wariantu w piątek. Nieoczekiwanie jednak kupujący nie podjęli walki w rejonie: 2687 – 2690 pkt, po czym na rynku doszło do wykrystalizowania się ruchu kontrującego. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie sesje upływały często pod znakiem dominacji popytu i pewnej niezależności na tle pozostałych rynków Eurolandu, piątkowa niedyspozycja byków mogła nieco zaskakiwać. Trudno zatem obecnie wyeksponować jakieś nowe kwestie dotyczące sytuacji technicznej wykresu. Wydaje się, że dopiero trwałe zanegowanie 2703 – 2707 pkt potwierdziłoby przewagę popytu, stanowiąc jednocześnie zapowiedź kontynuacji ruchu wzrostowego. Na razie jednak byki nie mogą zdobyć się na przeprowadzenie skutecznej akcji, co generalnie trudno traktować pozytywnie (analizuję tę kwestię głównie przez pryzmat istniejącej na wykresie formacji XABCD).

Najbliższym wsparciem pozostaje w tej chwili przedział Fibonacciego: 2649 – 2652 pkt. W przypadku pogorszenia się nastrojów zewnętrznych (a z racji niestabilnej sytuacji okołorynkowej taka okoliczność może wystąpić dosłownie w każdej chwili) i zanegowania w/w zakresu cenowego wzrosłoby prawdopodobieństwo powtórnego testu znanej nam już zapory popytowej: 2622 – 2627 pkt. W moim odczuciu jest to nadal kluczowa strefa wsparcia, której przełamanie wygenerowałoby silny sygnał słabości.

Na razie mamy zatem do czynienie z dość neutralną sytuacją, choć czynnikiem, który może trochę niepokoić – w kontekście istnienia na wykresie prowzrostowego układu XABCD – jest raczej mało wyrazisty sposób rozgrywania sesji przez kupujących. Dopiero jednak zanegowanie strefy 2649 – 2652 pkt stanowiłoby zapowiedź wzrostu presji podażowej na rynku.

d2bwuxi

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2bwuxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bwuxi