Nieopodatkowane alejki w centrach handlowych

Część powierzchni wspólnej w centrach handlowych nie jest opodatkowana. Wystarczy więc wyodrębnić lokale by nie płacić podatków.

Nieopodatkowane alejki w centrach handlowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.10.2010 | aktual.: 14.10.2010 06:27

Potwierdził to w swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA /Wa 1336/10). Sprawa była wynikiem skargi właściciela lokali w jednym z największych centrów handlowych w stolicy na interpretację prezydent miasta. W 2006 r. w galerii handlowej doszło do ustanowienia odrębnych własności poszczególnych butików. Do tego czasu całość stanowiła jeden przedmiot własności w częściach ułamkowych. Gdy całe centrum było wspólne, poszczególni współwłaściciele podlegali solidarnie opodatkowaniu od całości budynku - na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Rozliczeń pomiędzy sobą dokonywali na podstawie liczby posiadanych udziałów.

Spore oszczędności

Po wyodrębnieniu lokali ich właściciele zwrócili się do prezydent miasta stołecznego Warszawy o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Postanowienie było jednak dla właścicieli wyodrębnionych lokali niekorzystne.

Tymczasem zgodnie z art. 3 ust. 5, gdy w budynku wyodrębni się własności, danina od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach wyodrębnionych lokali w proporcjach ich powierzchni użytkowej do powierzchni użytkowej całego budynku.

Oszczędności i wykładnia

- Oznacza to, że jeśli np. w budynku o łącznej powierzchni 100 tys. mkw. trzech właścicieli wyodrębni lokale o powierzchni 20 tys. mkw. każdy, to od pozostałych 40 tys. mkw. części wspólnej proporcję do opodatkowania będzie się liczyło, dzieląc 20 tys. przez 100 tys. Każdy z właścicieli zapłaci podatek za jedną piątą części wspólnej, a dwie piąte pozostaną nieopodatkowane - mówi Krzysztof Pysz, doradca podatkowy z Podkarpackiego Biura Analiz Podatkowych. - Mogą to być poważne oszczędności.

- Wykładnia prawa nie może z przepisu nic ujmować ani do niego dodawać. Ma tylko wyjaśniać jego znaczenie - stwierdził sąd.

Takie stanowisko przyjął też WSA.

Z uzasadnienia wynika, że nie jest zadaniem wymiaru sprawiedliwości łatanie przepisów i dopóki mają obecne brzmienie, po ustanowieniu odrębnej własności lokali ich właściciele zapłacą mniejszy podatek od części wspólnej nieruchomości.

- Jedynie nowelizacja ustawy mogłaby zmienić tę sytuację - zaznaczył wyraźnie WSA.

- Nie zgadzamy się z orzeczeniem i będziemy składać skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówi Tomasz Andryszczyk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

- Nie ma tu niejasności prawa - mówi Andrzej Puncewicz, partner w Accreo Taxand, pełnomocnik w sprawie. - Z przepisów bardzo wyraźnie wynika, że po ustanowieniu odrębnej własności lokali obciążenie podatkiem od nieruchomości wspólnej jest niższe. Nie ma znaczenia, że prawdopodobnie nie było to intencją ustawodawcy - kontynuuje. - Jeśli sąd kasacyjny zaakceptuje rozstrzygnięcie w tej precedensowej sprawie, to trzeba się liczyć z żądaniami zwrotu nadpłaconego podatku przez podatników, którzy niewłaściwie odczytali analizowany przepis - kończy Andrzej Puncewicz.

Mateusz Maj

Nieopodatkowane alejki w centrach handlowych

  • Część nieruchomości wspólnej nie jest opodatkowana
  • Wystarczy wyodrębnić własność lokali
  • Im większa powierzchnia wspólna, tym niższy podatek
sądcentrum handlowepodatek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)