Niepełnosprawni tracą pracę

Kryzys finansowy zaczyna dotykać również w zakłady pracy chronionej. Liczba zamówień spada. Państwo daje coraz mniej pieniędzy na zatrudnienie niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni tracą pracę

Kryzys finansowy zaczyna dotykać również w zakłady pracy chronionej. Liczba zamówień spada. Państwo natomiast daje coraz mniej pieniędzy na zatrudnienie niepełnosprawnych.

Zenon Wodziński, który od 20 lat pracuje w bydgoskiej Spółdzielni Niewidomych "Gryf" martwi się o swoją posadę. Choruje na cukrzycę i bardzo słabo widzi. - "_ Co chwilę docierają do nas niepokojące informacje: a to, że zamówienia lecą na łeb na szyję, a to, że szef dostaje mniej pieniędzy na zatrudnianie nas. Boimy się - - mówi dla "Gazety Wyborczej- pan Zenon. - " Żyjemy w stresie: co będzie dalej? Jeśli stąd nas zwolnią, to kto nas zatrudni _-?

Szef "Gryfa", Stanisław Patyk czuje się bezsilny: - "_ Mamy już kryzys, spadają zamówienia od borykających się z poważnymi problemami gigantów jak Huta Szkła "Irena". Zwalniać nie mogę, bo spółdzielnia padnie. Nie wiem, co robić. A na dodatek wzrosły koszty zatrudnienia niepełnosprawnych, bo w styczniu zmieniły się przepisy. Zostały dostosowane do tych obowiązujących w UE. Teraz pracodawcy dostają niższe dofinansowanie do każdego zatrudnionego niepełnosprawnego - maksymalnie 75-proc. Z własnej kieszeni muszą wyłożyć resztę. I przestało im się to opłacać. Zatrudniam 96 niepełnosprawnych i do każdego z nich teraz dokładam _- - skarży się "Gazecie Wyborczej- Stanisław Patyk.
Osoby niepełnosprawne stanowią 2,5 mln osób w wieku produkcyjnym. Tylko co 5 z nich ma zajęcie. W tym roku zatrudnienie takich osób maleje. Pracownik, który jest niepełnosprawny to niestety obciążenie i kłopot dla firmy. Pracuje tylko 7 godzin, częściej chodzi na zwolnienie, przysługuje mu dłuższy urlop. Nie przynosi zysków dla firmy, ale też nie generuje strat.

Jerzy Deja z Polskiego Związku Niewidomych z tego powodu zmiany przepisów zwolnił w grudniu cztery osoby.
- "_ Już wtedy obawiałem się, że zmiana przepisów doprowadzi do tego, że nie będzie nas stać na utrzymanie wszystkich pracowników- _.

Magdalena Słonecka z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przyznaje dla Gazety Wyborczej-, że pracodawcy zwalniają, bo kierują się rachunkiem ekonomicznym: - _ -Jeśli do niepełnosprawnych muszą dokładać, to bardziej opłaca im się zwolnić czterech, a na ich miejsce zatrudnić jedną zdrową osobę. Taka będzie mogła pracować w nadgodzinach, będzie bardziej wydajna. Najbardziej zagrożone są miejsca pracy w zakładach chronionych. To takie, w których co najmniej 40 proc. personelu stanowią osoby niepełnosprawne. W całym kraju działa ich ponad 2,2 tys. W Kujawsko-Pomorskiem - ok. 200 zakładów pracy chronionej. Trzy z nich ostatnio zrezygnowały z tego statusu. Tak zrobił toruński zakład Eldorado produkujący odzież męską. Zwalnia niepełnosprawnych i zatrudnia zdrowych" _.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)