Trwa ładowanie...
d216flf

Nieprzetworzona wiadomość pobrana z automatycznie z PAP

Oryginalny format w treści

Share
d216flf

format nieprzetworzony:

Kielce/ Nowy zakład w Kieleckim Parku Technologicznym

01.06. Kielce (PAP) - Fabryka urządzeń dla producentów opakowań oraz branży poligraficznej została otwarta w środę na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT). W nowo wybudowanym zakładzie pracę znajdzie od 80 do 90 pracowników.

Nowym inwestorem na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego została niemiecka rodzinna firma Marbach, działająca od kilkunastu lat na polskim rynku. Zakład zlokalizowano na odpowiednio przygotowanej działce w północnej części strefy. Będą tu produkowane wykrojniki płaskie i rotacyjne dla producentów opakowań kartonowych i branży poligraficznej.

d216flf

"Zgodnie z umową powinniśmy osiągnąć zatrudnienie 66 osób w ciągu czterech lat. To się na pewno nam uda () Docelowo - przewiduję - w tym zakładzie pracę znajdzie 80-90 pracowników" - powiedział PAP wiceprezes Marbach Polska Pavol Kunštár.

"Zakład ma 1,7 tys. metrów kwadratowych, z tego jest około 200 metrów kwadratowych biur. To stricte produkcyjny zakład" - wyjaśnił Kunštár. Zaznaczył, że firma zdecydowała się na zakup nieco większej działki, aby obok mógł powstać drugi, bliźniaczy zakład, "jeśli oczywiście będzie popyt z rynku polskiego i nadbałtyckiego" - dodał. Wówczas liczba zatrudnionych mogłaby dojść do poziomu 140 pracowników.

Jak informuje Kielecki Park Technologiczny, firma nabyła prawo własności do tego terenu i zainwestowała w budowę blisko 6 mln zł. Jak zaznaczył wiceprezes firmy, decyzja o wyborze Kielc padła m.in. ze względu na dostępność odpowiednio przygotowanej kadry.

"Ta inwestycja jest dowodem na to, że działalność Parków Technologicznych nie powinna opierać się tylko na sprzedaży gruntów, ale także szeroko zakrojonej współpracy" - powiedział obecny podczas otwarcia zakładu prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

d216flf

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor KPT, Szymon Mazurkiewicz na terenie parku prowadzone są kolejne projekty inwestycyjne. "Został właśnie podpisany akt notarialny z firmą holenderską Tegeno, która kupiła od nas 12 tys. kwadratowych gruntów. Powstanie tu zakład produkcyjny o powierzchni 3,5 tys. metrów kw. zajmujący się produkcją narzędzi dla branży papierniczej". Do końca czerwca inwestor ma uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, które poprzedzą siedmiomiesięczny proces inwestycyjny. "Można się spodziewać, że na koniec pierwszego kwartału 2017 roku ta firma uruchomi działalność operacyjną" - dodał. Pracę ma tam znaleźć ok. 70 osób.

Aktualnie, trwają uzgodnienia w sprawie kolejnego przetargu na zbycie trzech kolejnych nieruchomości. "Mamy listy intencyjne od firm krajowych i zagranicznych, które chcą przystąpić do tego przetargu i ruszyć z budową zakładów produkcyjnych" - poinformował Mazurkiewicz.

Kielecki Park Technologiczny znajduje się w poprzemysłowej, północno-zachodniej części Kielc. Został powołany w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.(PAP)

mjk/ mhr/

d216flf

Podziel się opinią

Share
d216flf
d216flf