Trwa ładowanie...
d498jkt
d498jkt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nieprzetworzona wiadomość pobrana z automatycznie z PAP

Oryginalny format w treści
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d498jkt

format nieprzetworzony:

Radom liczy na współpracę z Rygą dzięki połączeniom lotniczym (aktl.)

Dochodzi informacja nt. spotkania władz Radomia z przedstawicielką Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju

d498jkt

02.09. Ryga (PAP) - Polska i Łotwa zyskają na uruchomieniu nowych połączeń lotniczych z Radomia do Rygi - zapewniali w środę podczas spotkania w Rydze przedstawiciele Ambasady RP na Łotwie, władz Radomia i Rygi. Radom chce przyciągnąć Łotyszów swoją ofertą biznesową i kulturalną.

Mer Rygi Nils Usakovs, który w środę przyjął u siebie delegację władz Radomia, liczy, że dzięki nowym połączeniom lotniczym Radom-Ryga więcej Polaków przybywać będzie do stolicy Łotwy. Z danych ryskiego magistratu wynika, że w ub. roku wśród 2 mln turystów, którzy odwiedzili Rygę, było 40 tys. Polaków.

Także ambasador Polski na Łotwie Ewa Dębska uważa, że nowe połączenie lotnicze między Łotwą a Polską wpłynie na ożywienie kontaktów między tymi państwami. "Zarówno połączenie z Radomia, jak i bliskość naszych państw, a także bardzo intensywna kampania promocyjna Łotwy w czasie prezydencji w Radzie UE, spowodowała, że interesujemy się sobą nawzajem, i ta liczba turystów z Polski na Łotwie może ulec w przyszłości zwiększeniu" - dodała Dębska.

Według ambasador kultura i gospodarka mogą stać się głównymi płaszczyznami współpracy Radomia i Rygi. Dębska podkreśliła, że Łotysze interesują się kulturą. Obywateli Łotwy może zatem - w jej ocenie - zainteresować oferta radomskiego teatru, orkiestry kameralnej i placówek muzealnych. "Biznes także" - zastrzegła. "Chociaż pamiętajmy, że Łotwa to małe państwo i przede wszystkim firmy łotewskie zainteresowane są współpracą z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, ale takich w Radomiu też jest wiele" - zaznaczyła Dębska.

d498jkt

Szefowa biura reprezentacyjnego Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju (Latvijas Investiciju un attistibas agentura - LIAA) Inesa Šuj§anoka podkreślała podczas spotkania z władzami Radomia, że uruchomienie połączenia lotniczego między Radomiem a Rygą będzie korzystne dla kontaktów łotewskiego i polskiego biznesu.

Šuj§anoka przekonywała, że na Łotwie przedsiębiorcy, także ci pochodzący z Polski, bez zbędnych formalności mogą w ciągu jednego dnia otworzyć działalność gospodarczą. Szefowa biura podkreśliła, że agencja, którą reprezentuje, ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie. "Możemy pomóc polskim inwestorom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych z firmami na Łotwie, w zdobyciu informacji na temat łotewskiego rynku" - zaznaczyła.

Šuj§anoka zaznaczyła, że jedną z najważniejszych gałęzi łotewskiej gospodarki jest przemysł metalurgiczny. Według niej Radom, jako ważny ośrodek w tej branży, może budzić zainteresowanie łotewskich przedsiębiorców. Szefowa biura zachęcała przedstawicieli działającego w Radomiu klastra metalowego do udziału w misjach gospodarczych oraz targach branżowych organizowanych na Łotwie.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że Radom nie tylko chce współpracować z Rygą, ale także z miastem partnerskim na Łotwie - Dyneburgiem (łot. Daugavpils).

d498jkt

Przedstawiciele radomskiego magistratu od wtorku przebywają w Rydze z trzydniową wizytą. Jest ona związana z uruchomieniem przez łotewskie linie Air Baltic pierwszych regularnych połączeń pasażerskich z Radomia. We wtorek z radomskiego lotniska odleciał pierwszy samolot - do Rygi. (PAP)

ilp/ par/ gma/

d498jkt

Podziel się opinią

Share
d498jkt
d498jkt