Nieprzetworzona wiadomość pobrana z automatycznie z PAP
Oryginalny format w treści
format nieprzetworzony:
Radom liczy na współpracę z Rygą dzięki połączeniom lotniczym (aktl.)
Dochodzi informacja nt. spotkania władz Radomia z przedstawicielką Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju #
02.09. Ryga (PAP) - Polska i Łotwa zyskają na uruchomieniu nowych połączeń lotniczych z Radomia do Rygi - zapewniali w środę podczas spotkania w Rydze przedstawiciele Ambasady RP na Łotwie, władz Radomia i Rygi. Radom chce przyciągnąć Łotyszów swoją ofertą biznesową i kulturalną.
Mer Rygi Nils Usakovs, który w środę przyjął u siebie delegację władz Radomia, liczy, że dzięki nowym połączeniom lotniczym Radom-Ryga więcej Polaków przybywać będzie do stolicy Łotwy. Z danych ryskiego magistratu wynika, że w ub. roku wśród 2 mln turystów, którzy odwiedzili Rygę, było 40 tys. Polaków.
Także ambasador Polski na Łotwie Ewa Dębska uważa, że nowe połączenie lotnicze między Łotwą a Polską wpłynie na ożywienie kontaktów między tymi państwami. "Zarówno połączenie z Radomia, jak i bliskość naszych państw, a także bardzo intensywna kampania promocyjna Łotwy w czasie prezydencji w Radzie UE, spowodowała, że interesujemy się sobą nawzajem, i ta liczba turystów z Polski na Łotwie może ulec w przyszłości zwiększeniu" - dodała Dębska.
Według ambasador kultura i gospodarka mogą stać się głównymi płaszczyznami współpracy Radomia i Rygi. Dębska podkreśliła, że Łotysze interesują się kulturą. Obywateli Łotwy może zatem - w jej ocenie - zainteresować oferta radomskiego teatru, orkiestry kameralnej i placówek muzealnych. "Biznes także" - zastrzegła. "Chociaż pamiętajmy, że Łotwa to małe państwo i przede wszystkim firmy łotewskie zainteresowane są współpracą z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, ale takich w Radomiu też jest wiele" - zaznaczyła Dębska.
Szefowa biura reprezentacyjnego Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju (Latvijas Investiciju un attistibas agentura - LIAA) Inesa uj§anoka podkreślała podczas spotkania z władzami Radomia, że uruchomienie połączenia lotniczego między Radomiem a Rygą będzie korzystne dla kontaktów łotewskiego i polskiego biznesu.
uj§anoka przekonywała, że na Łotwie przedsiębiorcy, także ci pochodzący z Polski, bez zbędnych formalności mogą w ciągu jednego dnia otworzyć działalność gospodarczą. Szefowa biura podkreśliła, że agencja, którą reprezentuje, ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie. "Możemy pomóc polskim inwestorom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych z firmami na Łotwie, w zdobyciu informacji na temat łotewskiego rynku" - zaznaczyła.
uj§anoka zaznaczyła, że jedną z najważniejszych gałęzi łotewskiej gospodarki jest przemysł metalurgiczny. Według niej Radom, jako ważny ośrodek w tej branży, może budzić zainteresowanie łotewskich przedsiębiorców. Szefowa biura zachęcała przedstawicieli działającego w Radomiu klastra metalowego do udziału w misjach gospodarczych oraz targach branżowych organizowanych na Łotwie.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że Radom nie tylko chce współpracować z Rygą, ale także z miastem partnerskim na Łotwie - Dyneburgiem (łot. Daugavpils).
Przedstawiciele radomskiego magistratu od wtorku przebywają w Rydze z trzydniową wizytą. Jest ona związana z uruchomieniem przez łotewskie linie Air Baltic pierwszych regularnych połączeń pasażerskich z Radomia. We wtorek z radomskiego lotniska odleciał pierwszy samolot - do Rygi. (PAP)
ilp/ par/ gma/