Nieuczciwa konkurencja w Internecie
Użycie w metatagach strony internetowej cudzych znaków towarowych narusza prawa do tych znaków, a także zasady uczciwej konkurencji.
08.10.2009 | aktual.: 08.10.2009 07:11
Tak orzekł Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych w Warszawie. To pierwszy w polskim orzecznictwie wyrok dotyczący naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy poprzez użycie cudzego znaku w metatagach (znacznikach) strony internetowej.
Chodziło o wspólnotowe znaki Marin's oraz Lama. Znaki należą do francuskiej spółki Marin's International, uprawniona do korzystania z nich jest także spółka Marin's Central Europe sp. z o.o. w Warszawie. Obie spółki wniosły do Sądu Okręgowego - Sądu Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych w Warszawie o zakazanie firmie Display Flash Poland sp. z o.o. w Warszawie naruszania praw z rejestracji tych znaków oraz nakazanie zaprzestania czynów nieuczciwej konkurencji. Firmy działają w tej samej branży, m.in. produkują i oferują standy kartonowe będące nośnikami reklamy w miejscu sprzedaży.
Spółka Display Flash Poland używała na swojej stronie internetowej w tagu nonscript słów kluczowych identycznych i podobnych do wspólnotowych znaków towarowych Marin's oraz Lama.
Aby dana strona internetowa znalazła się w wynikach wyszukiwarek po wpisaniu odpowiedniego słowa kluczowego w okienko wyszukiwania, umieszcza się w kodzie tej strony odpowiednie informacje lub słowa przeznaczone dla tzw. robotów-pająków. Słowa te umieszcza się wewnątrz specjalnych znaczników zwanych metatagami.
Słowa kluczowe umożliwiają przeglądarkom internetowym odnalezienie witryny internetowej po wpisaniu danego słowa lub wyrażenia do wyszukiwarki przez jakąkolwiek osobę. Zastosowanie na stronie internetowej w kodzie słów kluczowych identycznych z cudzymi znakami towarowymi oznacza, że wyszukiwarka internetowa po wpisaniu takich określeń do pola wyszukującego wyświetla odnośniki do stron internetowych zawierających te słowa.
W konsekwencji użycia przez spółkę Display Flash Poland cudzych znaków towarowych jako metatagów użytkownik Internetu poszukujący informacji o produktach spółek Marin's International i Marin's Central Europe oznaczonych znakami Marin's i Lama otrzymywał w wyszukiwarce internetowej wyniki, wśród których na jednym z głównych miejsc znajdował się link do strony internetowej spółki Display Flash Poland i jej produktów.
Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych w Warszawie uznał takie działanie za naruszenie praw do wspólnotowych znaków towarowych oraz zakwalifikował je jako czyn nieuczciwej konkurencji. Zakazał spółce Display Flash Poland naruszania w przyszłości praw z rejestracji wspólnotowych znaków Marin's i Lama oraz popełniania tego rodzaju czynów nieuczciwej konkurencji. A w szczególności umieszczania oznaczeń identycznych lub podobnych do wymienionych znaków w jakimkolwiek miejscu na stronie internetowej spółki Display Flash Poland lub w kodzie HTML jej strony internetowej, w tym jako słów kluczowych metatagów.
Ponadto sąd nakazał spółce Display Flash Poland złożenie pisemnego oświadczenia zawierającego przeprosiny dla spółki Marin's Central Europe za powyższe działanie (sygn. XXII GWzt 8/09).
Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i przysługuje od niego odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Hanna Fedorowicz
Rzeczpospolita