Trwa ładowanie...
d1qjvwl

Nieuczciwi deweloperzy z osiedla Żubr w Niepołomicach. Jest wyrok

Przed krakowskim sądem zapadł wyrok w sprawie dwóch holenderskich deweloperów, oskarżonych o oszukanie ponad 200 osób oraz firm podczas budowy osiedla Żubr pod Niepołomicami - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszuści będą musieli naprawić szkody wobec pokrzywdzonych. Wyceniono je na ok. 20 mln zł
Oszuści będą musieli naprawić szkody wobec pokrzywdzonych. Wyceniono je na ok. 20 mln zł (WP.PL)
d1qjvwl

Sąd uznał winę oskarżonych i skazał Marcelisa B. na łączną karę 10 lat pozbawienia wolności i grzywnę 80 tys. zł, a Meinderta W. na 8 lat więzienia i grzywnę 60 tys. zł. - dowiadujemy się ze stony Prokuratury Okręgowej.

Dodatkowo sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody wobec wszystkich pokrzywdzonych - czyli osób, które chciały nabyć mieszkania, oraz wykonawców. Łącznie oszacowano je na ok. 20 milionów zł.

Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy? Zobacz wideo:

Deweloperzy oszukali 121 klientów

d1qjvwl

Zarzuty postawione deweloperom przez krakowską prokuraturę dotyczyły oszukania w latach 2007-2008 ok. 121 klientów, którzy kupili mieszkania lub domy na osiedlu, na kwotę ponad 10 mln zł. Ponadto oszukany został zakładu remontowo-budowlany, będący głównym wykonawcą osiedla, a także inne firmy. Niezapłacone rachunki przez deweloperów za wykonane prace sięgają ponad 10 mln zł.

Dodatkowo Marcelis B. odpowiadał przed sądem za działanie na szkodę spółek Żubr, Providentia Invest i Griffin Invest, tj. wyrządzenie firmie Żubr szkody majątkowej na kwotę 6,6 mln zł; firmie Providentia szkody na kwotę 12,7 mln zł; a firmie Griffin na 517 tys. zł. Oskarżono go także o niezłożenie w terminie wniosków o upadłość Providentii i Żubra.

Żona pomagała w nieuczciwym procederze

Trzecią oskarżoną była żona jednego z oskarżonych Jolanta N.-B., której prokuratura zarzuciła pomocnictwo obu podejrzanym w wyrządzeniu szkody wielkich rozmiarów w mieniu spółki Providentia. Szkoda polegała na dokonaniu nieuzasadnionych wypłat ponad 3 mln zł za monitorowanie rynku nieruchomości. Zdaniem prokuratury, Jolanta N.-B ułatwiła popełnienie tego przestępstwa poprzez wystawianie faktur. Jolanta N-B. skazana została na karę 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę 40 tys. zł.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

O możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomili prokuraturę w 2009 r. klienci, ponieważ inwestor nie dokończył budowy i zamknął biura.

Wyrok jest nieprawomocny.

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl