Trwa ładowanie...

Niezła kariera, dzięki pomysłowości!

Jeśli właśnie straciłaś pracę, zamiast płakać i zgrzytać zębami, stań szybko na nogi i wymyśl sobie nowy zawód. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Niezła kariera, dzięki pomysłowości!Źródło: ONS.pl
d1gkxs0
d1gkxs0

Nie brakuje opinii, że utrata zatrudnienia to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w życiu człowieka. Jeśli właśnie straciłaś pracę, zamiast płakać i zgrzytać zębami, stań szybko na nogi i wymyśl sobie nowy zawód. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Choć przywiązanie do firmy i pracujących tam ludzi często bywa duże, a rozstanie z pracą bolesne, specjaliści są zdania, że obecnie każdy z nas musi nastawić się na zmianę zawodu lub firmy co najmniej czterokrotnie w ciągu całego zawodowego życia. W świetle tych rad, o wielkim szczęściu mówić mogą ci, którzy w jednej firmie pracują od początku do końca kariery. Nie zawsze sami rezygnujemy z pracy. Kryzys na rynku lub zawirowania w samych firmach sprawiają, że duża część pracowników zostaje na lodzie. Co wtedy? Wyjściem jest przekwalifikowanie się, czyli zupełna zmiana zawodu. Najpierw trzeba jednak ten zawód sobie wymyślić.

Masz hobby? To dobrze!

Nie brakuje głosów, że szukając dla siebie nowego miejsca na rynku pracy, zdecydowanie łatwiej jest, gdy mamy hobby dające się przełożyć na biznes. Czasami, może trochę przez przypadek, można stworzyć dla siebie nowy zawód. Tak właśnie było w przypadku Katarzyny Sokołowskiej, która jest cenionym reżyserem i choreografem największych wydarzeń modowych w kraju. Obecnie zasiada w jury, w programie „Top Model. Zostań Modelką”. Dziś z jej zdaniem liczą się wszyscy specjaliści od mody. Nie zawsze jednak było kolorowo.

- Za rok minie osiemnaście lat mojej pracy. Tak naprawdę wymyśliłam sobie swój zawód. Po trudnych początkach, kiedy udowadniałam projektantom mody, że mój zawód jest im potrzebny, teraz mam komfortową sytuację. Pracuję w zespole zgranych ludzi. Wiem o czym mówię i projektant wie, że ja wiem - opowiadała w porannym programie w telewizji TVN.

Pasja do gotowania

Pracę dla siebie i przy okazji swojego męża, wymyśliła również Paulina Stępień, która prowadzi w internecie coraz bardziej popularną stronę kulinarną. Dla niej małżeństwo rzuciło pracę w korporacji.

d1gkxs0

- Pomysł na gotowanie narodził się z potrzeby chwili. Strona kotlet.tv to zbiór naszych sprawdzonych przepisów. Początkowo był to rodzaj notesu z przepisami, ale szybko przekształcił się w coś więcej zyskując ogromną popularność wśród czytelników. Mogę powiedzieć, że zdecydowanie to spełnienie marzeń, bo prowadząc stronę łączę moje pasje: gotowanie, filmowanie i podróże. To fantastyczne uczucie dzielić się tym co się lubi z innymi i codziennie czuć motywację by robić to dalej – opowiada nam Paulina Stępień. - Zrezygnowaliśmy z pracy, bo i ja i Michał mamy naturę wolnych strzelców, choć prowadzenie własnej firmy, a w szczególności tak dużego, popularnego serwisu bywa trudne to daje niesamowitą satysfakcję. Poza tym cały czas się rozwijamy, a tego nie dawała praca w korporacji.

Odważ się

Gdy nie mamy pasji, która może stać się nowym zawodem, na początek powinniśmy szukać pomocy w firmie, która nas zatrudnia. Wielu pracodawców otwartych jest na propozycję zmiany działów czy specjalizacji przez pracownika. Często na konkretne stanowiska organizowana jest rekrutacja wewnętrzna. Specjaliści twierdzą, że najbezpieczniej dla nas samych jest szukać zawodów pokrewnych, w których możemy wykorzystać dotychczasowe umiejętności i doświadczenia. Jednak nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby z dziennikarza stać się księgową lub specem od HR. Być może na nowym stanowisku będziemy lepiej służyć firmie i spełniać się zawodowo. Jest tylko jeden warunek - trzeba się odważyć i wykonac pierwszy krok.

Jedną z możliwości szukania dla siebie nowego miejsca na rynku pracy jest też skorzystanie z bezpłatnych kursów, warsztatów dotyczących planowania kariery zawodowej oraz indywidualne wsparcie doradców zawodowych. Warto udać się do pobliskiego urzędu pracy, w którym otrzymamy konkretne informacje, gdzie szukać takiej pomocy. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie musimy być tam zarejestrowani jako bezrobotni. Z pomocy możemy skorzystać będąc jeszcze zatrudnionym, gdy tylko rozmyślamy nad zmianą zawodowego życia. Co ważne, wsparcie profesjonalistów w większości otrzymamy za darmo.

ml, AS, WP.PL

d1gkxs0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkxs0