Trwa ładowanie...
max factor

Niezwykła kariera Maxa Factora - polskiego geniusza makijażu

Wizjoner i pionier sztuki makijażu, twórca najsławniejszych kosmetyków na świecie Max Factor, był Polakiem. Naprawdę nazywał się Maksymilian Faktorowicz i urodził się w Zduńskiej Woli koło Łodzi

Share
Niezwykła kariera Maxa Factora - polskiego geniusza makijażu
Źródło: studio.wp.pl
d1em6xp

.

- Genialne, niesamowite, niewiarygodne! – mówiły gwiazdy światowego kina, zachwycając się kosmetykami od Max Factora. Fenomenalna kariera Maksymiliana Faktorowicza zaczęła się od pracy pomocnika w drogerii, aptekarza i dentysty, gdzie miał okazję eksperymentować z mieszankami kremów, perfum i innych kosmetyków. Miał wtedy 14 lat, a niespełna sześć lat później był właścicielem własnego sklepu drogeryjno-perukarskiego.

d1em6xp


Źródło: studio.wp.pl. Max Factor podczas pracy

Maksymilin Faktorowicz pochodził z wielodzietnej rodziny, dzieciństwo spędził w Polsce, ale kiedy miał kilkanaście lat jego rodzina przeprowadziła się do Rosji. Bieda, śmierć matki i próba utrzymania przez ojca 11-osobowej gromadki zmusiły Maksymiliana do podjęcia zarobkowania. Jak się później okazało, jego ciężka praca bardzo się opłaciła. W wieku 20 lat Maksymilian miał już własny sklep, który otworzył w Moskwie. Dość szybko jego drogeria zyskała sławę i prestiż. Faktorowicz został nawet poproszony o wykonywanie charakteryzacji aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Udzielał również porad kosmetycznych rosyjskim elitom i na dworze carskim Aleksandra Mikołajewicza Romanowa.


Źródło: studio.wp.pl. Sklep w Moskwie i Los Angeles

Maksymilin Faktorowicz długo jednak miejsca w Moskwie nie zagrzał. 13 lutego 1904 r. wraz z żoną i dziećmi popłynął z Habsburga do Nowego Jorku. Po kilkunastu dniach podróży dotarli do wyspy Ellis, która dla tysięcy europejskich emigrantów była przepustką do spełnienia się amerykańskiego snu. W biurze emigracyjnym urzędnik błędnie wpisał jego nazwisko i w ten sposób Faktorowicz stał się Maxem Factorem.

d1em6xp

W 1907 r. Factor otworzył sklepik drogeryjno- perukarski w Los Angeles, udzielał się również jako uliczny makijażysta. Dosyć szybko został zauważony i doceniony przez aktorów, którzy chętnie korzystali z jego pomocy (w tamtych czasach musieli oni sami wykonywać swój makijaż).


Źródło: studio.wp.pl. Analiza twarzy metodą Maxa Factora

„Gwiazdy kina niemego takie jak Mabel Norman, Gloria Swanson, Charlie Chaplin szybko docenili jego profesjonalizm i doświadczenie. Max Factor zauważył, że kamera widzi zupełnie inaczej, niż ludzkie oko – czytamy na fabrykakobiecosci.com.pl. - Odkrył, że naturalny wygląd twarzy aktorek i aktorów można uzyskać za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, a makijaż musi współgrać z naturalnymi odcieniami skóry, oczu i włosów.”


Źródło: studio.wp.pl. Max Factor podczas pracy z aktorami

d1em6xp


Źródło: studio.wp.pl. Gwiazdorskie reklamy kosmetyków Maxa Factora

Max Factor od 1917 r. zaczął współpracować z pierwszym profesjonalnym gabinetem charakteryzacji filmowej. Jego wysiłki doceniła Amerykańska Akademia Filmowa i przyznała Factorowi Oscara. Za jego największy sukces w dziedzinie charakteryzacji uważa się makijaż Borisa Karloffa, grającego postać Frankensteina w filmie Jamesa Whale'a.


Źródło: studio.wp.pl. Frankenstein w charakteryzacji Maxa Factora

Maksymilian Faktorowicz zginął w wypadku samochodowym 30 sierpnia 1938 r. Firmę przejął jego syn Frank, z wykształcenia chemik, którą szefował do początku lat dziewięćdziesiątych. W 1991 r. markę "Max Factor" kupił amerykański koncern "Procter & Gamble”.

Najsławniejsze wynalazki Maxa Factora:

wynalazł korektor,
stworzył podkład w kremie,
jako pierwszy spakował kosmetyki do tubek,
wymyślił praktyczne opakowanie na szminkę,
upowszechnił wyrażenie „make-up”,
wprowadził prawdziwe włosy do wykonywania peruk.

JK,WP.PL

d1em6xp

Podziel się opinią

Share
d1em6xp
d1em6xp