Trwa ładowanie...

Niskie emerytury to problem wszystkich. Ale kobiety muszą być zapobiegliwe podwójnie

Prognozy dla przyszłych emerytów są niepokojące. Polacy obecnie pracujący na etatach, gdy za kilkadziesiąt lat przejdą na emeryturę, dostaną świadczenie w wysokości ok. 1/3 ostatniej pensji. Bez dodatkowego odkładania czeka nas na starość ostre zaciskanie pasa.

Niskie emerytury to problem wszystkich. Ale kobiety muszą być zapobiegliwe podwójnieŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d2ndzg1

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. W perspektywie 2035 r. osób w wieku produkcyjnym będzie mniej o 7 proc. Liczba Polaków osiągających wiek produkcyjny mobilny spadnie zaś aż o 10 proc. Będzie to następować przy jednoczesnym wzroście liczebności grupy w wieku poprodukcyjnym. Jej udział w ogóle społeczeństwa, wraz z rokiem 2035, osiągnie 26,7 proc. To 11 proc. więcej niż niespełna trzy dekady wstecz.

Niższe emerytury dla kobiet

Raport o strukturze wysokości rent i emerytur wydany przez ZUS nie pozostawia złudzeń w kwestii sytuacji finansowej polskich emerytek. Według tych danych, największy odsetek kobiet (40,3 proc.) pobiera świadczenie klasyfikowane jako niskie, nie osiągające progu 1 600 zł brutto. Nieco lepiej kwestia ta wygląda w przypadku mężczyzn. Największa część tej grupy pobiera emerytury, których wysokość przekracza 2 400 zł brutto.

d2ndzg1

Ekstremalnie niski, bo osiągający zaledwie 0,6 proc., jest również odsetek kobiet pobierających świadczenia powyżej 5 000 zł brutto. Dla porównania, w przypadku mężczyzn wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 5 proc.

Zobacz także: Lepiej być emerytem, niż emerytką. Wyjaśniamy skąd różnice w świadczeniach

– Niestety większość kobiet musi liczyć się z prognozą, według której wysokość pobieranych przez nie emerytur będzie daleka od zadowalającego poziomu. Wynika to m.in. z faktu, że wiele z nich przebywa na urlopach macierzyńskich, podczas których nie odprowadzają składek emerytalnych – komentuje Monika Szlosek, dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank Polska. Zwraca też uwagę na nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami oraz obniżenie wieku emerytalnego. Wszystko to znajdzie odbicie w naszych świadczeniach.

– Jedynym wyjściem z sytuacji jest odkładanie pieniędzy na emeryturę we własnym zakresie. Rynek oferuje naprawdę wiele produktów, które mogą nam w tym pomóc. Musimy zdać sobie sprawę, że bez dodatkowych oszczędności funkcjonowanie w wieku emerytalnym na godnym poziomie będzie niemożliwe do osiągnięcia – tłumaczy.

d2ndzg1

Z oszczędzaniem nam nie po drodze, ale i tak coś się ruszyło

Tymczasem dane dotyczące Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego udostępnione przez KNF wskazują na niskie zainteresowanie produktami III filaru emerytalnego. IKE posiadało w 2017 roku 5,8 proc. ogólnej liczby osób pracujących, a IKZE zaledwie 4,2 proc.

Raport KNF wskazuje też na pewne pozytywne procesy zachodzące w kwestii oszczędzania emerytalnego. Oba wspomniane powyżej konta cieszyły się w 2017 roku większym zainteresowaniem niż w roku 2016. Przybyło około 50 tys. osób posiadających IKE oraz blisko 60 tys. właścicieli IKZE. W kontekście problemu niskich emerytur kobiet, optymizmem napawa również fakt, że wśród właścicieli IKE oraz IKZE przeważają Polki.

– Społeczeństwo polskie nie dojrzało jeszcze w pełni do funkcjonowania w ramach pewnego rodzaju ekonomicznej zapobiegliwości. Ma to swoje korzenie jeszcze w poprzednim systemie, który nie zachęcał ani nie wymagał od obywateli zabezpieczania finansowego swojej przyszłości. Inną kwestią jest to, że Polacy dopiero niedawno osiągnęli poziom zamożności pozwalający skupić się na wydatkach niesprowokowanych bieżącymi potrzebami – komentuje prof. Małgorzata Bombol, Szkoła Główna Handlowa, ekspert Deutsche Bank Polska.
- Na szczęście jesteśmy świadkami stopniowego polepszania się sytuacji. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nie może polegać na systemie emerytalnym i zaczyna korzystać np. z rozwiązań III filaru emerytalnego. Cieszy również to, że oszczędza relatywnie duża liczba kobiet – grupy, która szczególnie narażona jest na niskie świadczenia - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ndzg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndzg1